fbpx

Gotujemy Rodzinnie

Odchudzanie z Thermomix - czy można samemu opracować dietę?

Czy Thermomix może pomóc w odchudzaniu i utrzymaniu właściwej masy ciała? Oczywiście!
Jest wielu dietetyków specjalizujących się w tworzeniu diet opartych na urządzeniu thermomix oraz przepisy z aplikacji Cookidoo. Ale czy korzystanie ze specjalistów jest konieczne ?
W większości przypadków – NIE!

Thermomix

Thermomix to doskonałe wielofuncyjne urządzenie kuchenne, dzięki któremu z przyjemnością przygotowujemy posiłki szybciej, zdrowiej, taniej, różnorodniej i smaczniej.

Cookidoo

To olbrzymia baza przepisów, zintegrowana z urządzeniem Thermomix ( w chwili pisania tego artykułu to prawie 5300 przepisów w samym języku polskim). Posiada doskonałą, zaawansowaną wyszukiwarkę, generator list zakupów itd.

Odchudzanie z Thermomix

Kupić gotową dietę na Thermomix?

Diety możemy zakupić w różnej jakości i cenie. Możemy trafić na gotową, raz opracowaną i rozpowszechnianą tygodniową dietę zbilansowaną na stałą wartość kalorii i makroskładników za kilkadziesiąt złotych. Możemy także za kilkaset złotych miesięcznie zakupić opracowaną "ponoć" dla nas dietę, która w miarę naszych postępów, będzie modyfikowana i zmieniana.
Odchudzanie z Thermomix

Niewątpliwie, wśród tej szerokiej oferty znajdują się jak i niewiele warte (moim zdaniem), zrobione „na kolanie” i nie dostosowane do naszych faktycznych potrzeb diety, jak i zaawansowane dobrze zbilansowane diety. Niestety często cena nie jest wykładnikiem jakości.

Są, jak w każdej branży specjaliści dokładający wszelkich starań do oferowanych usług, i są tacy, którzy po najmniejszej linii oporu i z jak najmniejszym zaangażowaniem próbują zarobić…

Większość z nich jednak ma pozytywne opinie. Skąd więc ten efekt?

Pomijając działania podejmowane przez niektóre firmy, mające na celu ukrycie negatywnych opinii a jednocześnie masowej publikacji opinii pozytywnych ( nie zawsze prawdziwych), tak naprawdę diety te często faktycznie działają ponieważ…

I tu dochodzimy do sedna: ponieważ, mając opisaną lepiej lub gorzej dietę (bez względu na to czy jest dopasowana do naszej specyfiki i preferencji) przez jakiś czas ( zazwyczaj kilku tygodni ), skoro już wydaliśmy jakąś kwotę na dietę, staramy się do niej stosować. Kończymy podżerać w fast foodach, kończymy zażerać stres słodyczami, pozwalać sobie na kolejną szklankę coli, opuszczać śniadania itd.. czyli popełniać wiele standardowych błędów żywieniowych.

W czasie tego zazwyczaj niedługiego okresu, w pocie czoła przygotowujemy często nocami, specjalnie dla siebie posiłki (inne niż dla rodziny). Następnie jemy wskazane tam dania bez względu na to jak smakują i wyglądają, choć czasami konsystencją przypominają paszę dla parzystokopytnych.
A my po prostu staramy się bo mamy cel i za to zapłaciliśmy.
Niestety z czasem .. pojawia się zmęczenie i frustracja. Opadamy z sił, a nasze ambitne plany, razem z noworocznymi postanowieniami odkładamy do bliżej nie określonego ” kiedyś”.
Wraca monotonia, stare nawyki, zażeramy frustrację i … Po niedługim okresie, nawet jeżeli mieliśmy efekty.. znikają one często z naddatkiem 🙂
Czy da się tego uniknąć?

Oczywiście.

Jeżeli korzystaliście z diet - co było dla Was najbardziej deprymujące?

01

Gotowanie tylko dla siebie

Często inni domownicy nie chcą jeść potraw z zakupionej diety lub są one opracowane dla jednej osoby. Wymaga to przygotowywania dla siebie osobnych 4-5 posiłków dziennie - a to często godzina czy dwie w kuchni więcej. To bardzo duże obciążenie.

03

Niewielkie rezultaty stosowania diety

Zmiana nawyków żywieniowych i np. utrata tkanki tłuszczowej którą budowaliśmy latami musi potrwać. Nie da się przebudować naszej struktury w ciągu miesiąca czy dwóch. To proces który musi potrwać.

02

Większe i uciążliwe zakupy

Jeżeli inne posiłki spożywa rodzina, a inne posiłki spożywamy my - istnieje konieczność robienia często zakupów o 2 x większym asortymencie. Często zaczyna brakować miejsca w lodówce, zaczynamy marnować dużo większą ilość nie wykorzystanych pokarmów.

04

Ludzkie zmęczenie...

Odmawianie sobie potraw, które lubimy. Dodatkowe codzienne godziny w kuchni, nie dospane noce itd powodują coraz większe zmęczenie. I to ono często powoduje, że coraz częściej odstępujemy od stosowania diety - aż w końcu przerywamy ją.

Czy da się prościej, łatwiej i przyjemniej?


Zdrowe i zbilansowane odżywianie wcale nie musi być trudne.
Szczególnie, gdy dysponujemy tak cudownym urządzeniem jakim jest thermomix. Przekonało się już o tym setki moich klientów 🙂

Oczywiście, że się da - wystarczy odrobina cierpliwości i dyscypliny

Każda dieta redukcyjna opiera się skomponowaniu takiej ilości potraw i produktów , by dostarczyć do organizmu codziennie określoną ilość kalorii oraz makroskładników a także niezbędnych witamin i mikroelementów.

Deficyt kaloryczny

Znając zapotrzebowanie kaloryczne – musimy określić deficyt kaloryczny – czyli o ile mnie kalorii spożywać będziemy. Za chwilę pokażę Wam jak to zrobić.

Najlepsze ciasta z Thermomix

Zapotrzebowanie Kaloryczne

Musimy poznać nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Uzależnione jest ono od kilku czynników w tym masy ciała, sposobu życia, aktywności, predyspozycji itd. To bardzo proste. O tym za chwilę.

Podział makroskładników

Musimy poznać ilość makroskładników, które powinniśmy spożywać codziennie w rozbiciu na białka, tłuszcze i węglowodany.

Oblicz swoje optymalne zapotrzebowanie kaloryczne
Wybierz sposób obliczania
Podstawowe Informacje
Lat
Poziom aktywności
Twój wynik:
Podstawowa przemiana materii (BMR):
0
Wskaźnik masy ciała (BMI):
0
Docelowe dzienne spożycie kalorii:
0
Bilans makroskładników:
Tłuszcze: 0 g
Białko: 0 g
Węglowodany: 0 g

Dieta odchudzająca na Thermomix

Jak samemu ułożyć dietę na Thermomix?

Jeżeli wypełniliście sumiennie powyższą tabelę – zapisz teraz  wyniki pomiarów. Niewątpliwie ich znajomość to już połowa sukcesu.

Dieta redukcyjna na Thermomix

Wiesz już ile kalorii oraz makroskładników należy codziennie spożyć. Co dalej? Przygotujcie notes lub zeszyt.

Zapiszcie dane pomiarów

Wpiszcie datę oraz wskazania : ilość kalorii, białka , tłuszczu i węglowodanów.

Waga

Nauczcie się codziennie ważyć - najlepiej rano po skorzystaniu z toalety - wynik pomiarów zapisujcie z datą.

Dieta

Zacznijcie notować ile i jakie posiłki spożywacie.

Dieta redukcyjna na Thermomix

Jak zredukować wagę z Thermomix

Znając swoje zapotrzebowanie kaloryczne, kontrolując codziennie swoją wagę, mamy już dobre fundamenty pod skuteczną dietę.

Jeżeli gotujesz na Thermomix z Cookidoo i potrafisz otworzyć i obsłużyć  arkusz kalkulacyjny Excel – możesz pobrać plik pomagający wyliczać kalorie  z Cookidoo :

Uzupełnij dane z kalulatora

Wpisz w żółtych rubrykach B3-B6 dane z kalkulatora : docelowe spożycie kalorii, ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Automatycznie pojawią się wartości składników, które powinniście spożywać w każdym posiłku. To oczywiście dane orientacyjne - ważny jest całodzienny bilans .

Gotuj razem z rodziną i ciesz się przepisami z Cookidoo

Zacznij normalne odżywianie się - ogranicz stare nawyki czyli podjadanie pomiędzy posiłkami, wyeliminuj większość pieczywa - ew. kromeczka, dwie dziennie. Zadbaj o dużą porcję świeżych warzyw i kiszonek. Na bieżąco monitorujcie ile zjedliście. Wszystko co musicie zrobić - to po ugotowaniu wspólnego posiłku, zważyć ile go jest i ile nakładacie sobie na talerz. A potem wprowadzić dane posiłku zawarte w aplikacji Cookidoo ( w żółtych polach B9 do B15) W wyniku uzyskacie ile kalorii i makroskładników ma Wasz posiłek.

Licz i sprawdzaj.

Po zjedzeniu 3 posiłków - podwieczorek i kolację zaplanuj tak, by "dobić " do zaplanowanej ilości kalorii. Zjedliście zbyt mało białka? Na kolację coś wysokobiałkowego - np. jajecznica. Mało węglowodanów? Ryż czy płatki owsiane załatwią problem. Być może przez pierwsze dni będzie wydawało się, że to trudne - ale szybko poznajemy swoje potrzeby i kontrola ta staje się coraz prostsza.

Jak wytrzymać dietę ?

Wbrew pozorom taka dieta jest dużo prostsza . Nie wymaga przygotowywania sobie większości posiłków osobno ( jak jest to w dietach, które kupujemy). Staramy się zdrowo odżywiać i uzupełniamy tylko ostatnimi posiłkami bilans dzienny. Wielokrotnie pomagałem ( i pomagam) swoim klientom w rozpoczęciu takiej diety i jej efekty nie odbiegają od profesionalnych.

Ilość kalorii

Nie popadamy w skrajności - jeżeli jednego dnia zjemy o 200 kcal za dużo, po prostu drugiego dnia zjedzmy 200 kcal mniej. Liczy się globalny bilans. To samo dotyczy ilości makroskładników.

Kontrolujmy wagę

Po 2 tygodniach takiego odżywiania się i kontroli wagi, sprawdźcie efekty. Jeżeli średnia waga z kilku dni będzie stopniowo spadać ( zdrowy spadek wagi to ok. 0,5 - do max 1% masy ciała tygodniowo, więc jeżeli ważycie 70 kg - tygodniowo powinniście tracić 0,35-0,7 kg). Waga przez 2 tygodnie stoi w miejscu? Odejmijcie sobie 100 kcal od dziennego bilansu.

Czy taka dieta jest dla wszystkich?

Dieta przeznaczona jest dla zdrowych dorosłych osób, które chcą kontrolować swoją wagę. W przypadku poważnych schorzeń - zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym, który pomoże określić lub wykluczyć niechciane produkty, zasugeruje inny podział makroskładników lub przekaże sugestie dotyczące specyfiki potraw.

A co z wykluczeniami składników - dieta FodMap, bez glutenu, bez laktozy itd

Diety eliminacyjne nie wpływają na stosowanie samodzielnie diety redukcyjnej. Odżywiamy się jak wcześniej stosując się do ograniczeń - licząc tylko i kontrolując ilości spożywanych posiłków.

Thermomix pomaga w odchudzaniu

Co jeszcze może pomóc?

Aplikacje i programy

Bardzo pomocne w kontroli spożywanych kalorii mogą być dodatkowe aplikacje i programy : np. fitatu - który są podręcznym licznikiem kalorii, który nosimy w telefonie i w każdej chwili możemy go użyć.

Odpowiednie nawodnienie

2 litry płynów dziennie to absolutne minimum - a szklanka wody co 2 godziny powinna stać się nawykiem. Nie ma prawidłowej diety bez odpowiedniego nawodnienia.

Odchudzanie z Thermomix

Ruch i sport

Ruch , ruch i jeszcze raz ruch. Jeżeli nie jesteś fanem siłowni czy biegania - wpisz w codzienny grafik przynajmniej długi spacer. Umiarkowany wysiłek to szybsze spalanie , szybsze krążenie a więc i szybsze usuwanie toksyn.

Wytrwałość

Najtrudniejsza jest zmiana przyzwyczajeń i nawyków oraz.. poświęcenie odrobiny swojego komfortu. Jeżeli chcecie efektów - wytrwałość jest fundamentem budowy sukcesu. A zaoszczędzone na nie kupowaniu diet pieniądze - wydajcie na spełnienie marzeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Thermomix?

Poczytaj więcej

Przedstawiciel Thermomix

Może szukasz ciekawego zajęcia lub dodatkowego zarobku? Poczytaj o pracy jako przedstawiciel Thermomix

Dieta na Thermomix

Opis przykładowych diet na Thermomix.

Oszczędzanie z Thermomix

Thermomix to nie tylko zdrowe i smaczne posiłki ale także oszczędność czasu i pieniędzy

Przedstawiciel Thermomix w Gliwicach

Szukasz przedstawiciela handlowego w Gliwicach?