fbpx

Gotujemy Rodzinnie

Czego w Thermomix robić nie należy:

Czego nie wolno robić w thermomix

Do czego Thermomix się nie nadaje?

Dzisiaj bez zbędnego marudzenia, zdradzę Wam kilka ważnych informacji. Oczywiście informacji 0 tym,  czego z Thermomix TM6 nie powinniśmy robić. Tak, właśnie – aby uniknąć problemów jest kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać : Zapiszcie, wydrukujcie, zapamiętajcie.
 1. Wszystkie elementy urządzenia możemy myć w zmywarce poza jedną: nie myjemy w zmywarce PODSTAWY Z WYŚWIETLACZEM. Nie to nie żart – to się naprawdę wydarzyło.
 2. Do ubijania białka czy bitej śmietany używamy „motylka” – na obrotach maksymalnie 4 ( co w praktyce przekłada się na 1100 obr/min. ) . Niestety powyżej tej prędkości motylek może zostać uszkodzony a nawet zmielony. Przypominam, że urządzenie ma wyjątkową prędkość maksymalną noży wynoszącą 10 700 obr/min.
 3. Do zagarniania potraw, mieszania itp. – mamy kopystkę. Jej konstrukcja umożliwia mieszanie potraw nawet w czasie pracy noży ( oczywiście wkładając kopystkę na pokrywę naczynia a nie pod nią) .
 4. Używając do zagarniania potraw metalowych łyżek czy chochelek, rysujemy ścianki naczynia i możemy stępić lub uszkodzić noże miksujące oraz porysować ścianki naczynia co utrudni utrzymanie ich w czystości.

Czego jeszcze nie powinniśmy robić w Thermimix?

5. Jeżeli do naczynia w czasie mieszania wpadnie nam metalowy przedmiot jak łyżeczka… możemy pozbyć się w najlepszym wypadku noży, częściej całego naczynia. A w najgorszym wypadku urządzenia. Dlatego, jeżeli macie w zwyczaju trzymanie w opakowaniach z mąką, cukrem itd. łyżek czy łyżeczek – sugeruję z tego przyzwyczajenia zrezygnować. Pamiętajcie że tutaj nie odważamy wcześniej składników – lecz sypiemy od razu do urządzenia.6. Thermomix ma zabudowane w nogach czujniki tensometryczne do pomiaru wagi. Waga ta jest bardzo precyzyjna i dokładna, jednakże by tak pozostało przez lata należy stosować się do kilku zasad :
 • Oczywiście musimy opanować odruch uderzania o krawędź naczynia miksującego. Często robimy to przy strzepywaniu resztek potrawy z łyżki czy też od rozbijania na pokrywie naczynia jaj. Uderzenia kinetyczne mogą wpłynąć na żywotność wagi.
 • Chcąc przestawić urządzenie na blacie kuchennym, nie szorujemy nogami przesuwając je lecz podnosimy za uchwyt i przestawiamy.
 • Jeżeli urządzenie codziennie jest przestawiane – bo np. stoi pod szafkami kuchennymi, sugeruję zaopatrzyć się w podstawkę pod Thermomix  z którą możemy przesuwać całe urządzenie
 • Gotując na parze w Varomie musimy zadbać, by część otworów dolnej przystawki Varoma pozostała odkryta. Bezsprzecznie, gotowanie na parze działa dużo lepiej gdy para ma dostęp do gotowanych potraw

Czego nie robić w Thermimix?

7)  Maksymalna pojemność naczynia wynosi 2.2 litra. Dlatego naczynie miksujące nie powinno być zapełnione powyżej znacznika „MAX” wytłoczonego na naczyniu. Wolimy oglądać potrawy w talerzu a nie na blacie kuchennym, ponieważ podczas nagrzewania potrawy zwiększają swoją objętość.
Podczas miksowania gęstych potraw możemy mieć problem z dokładnym ich zmieszaniem przy zupełnie wypełnionym naczyniu

8)  Ponieważ po myciu naczynie może być mokre –  przed włożeniem do urządzenia należy zadbać o to, by osuszyć styki znajdujące się na pod naczyniem miksującym . To znacznie zwiększy żywotność urządzenia.

9) Gdy w przepisie pisze by założyć miarkę na pokrywę naczynia to miarkę zakładamy. Z pewnością miksowanie np. barszczu na krem bez założonej miarki jest świetnym sposobem aby błyskawicznie zmienić wystrój kuchni. Oczywiście fantazyjnie nanosząc nowy kolor na ściany i meble

10) Nie wkładamy do urządzenia niekompletnego naczynia ze zdjętym nożem – kolejny z domowników może nie dostrzec jego braku. Prawdopodobnie wtedy my poznamy nową funkcjonalność urządzenia – dowiemy po co z tyłu obudowy znajduje się otwór idący pod dno naczynia .
Zazwyczaj pół godziny relaksu przy sprzątaniu bałaganu pozwala nam o tym drobiazgu więcej nie zapominać.

11) Choć TM6 może osiągnąć maksymalną temperaturę wynoszącą 160°C (320°F), ze względów bezpieczeństwa jest to możliwe WYŁĄCZNIE w czasie korzystania z funkcji gotowania z ustawieniami (tj. w kontrolowanym środowisku).

W razie potrzeby skorzystania z trybu Wysokich Temperatur i karmelizowania w urządzeniu TM6, należy skorzystać z naszych sprawdzonych (i smacznych!) przepisów z funkcją gotowania z ustawieniami, dostępnych na platformie Cookidoo

Do czego Thermomix nie służy? ?

 1. Na pewno nie jest frytkownicą i nie nadaje się do smażenia w głębokim tłuszczu np. frytek.
 2. Nie jest też maszyną do popcornu i nie nadaje się do wyrabiania tego specyfiku.
 3. Thermomix nie jest łodzią podwodną – nie myjemy samego urządzenia w zmywarce, mokry wyświetlacz będzie nam niewłaściwie funkcjonował (ekran dotykowy)
 4. Thermomix nie jest zabawką – jeżeli mamy w domu małe dzieci interesujące się sprzętem AGD, sugeruję ustawienie kodu PIN wyświetlacza by nie próbowały mielić swoich klocków
 5. Thermomix nie jest też kutrem masarskim – mielenie w nim kości dla psa to średnio dobry pomysł.

 

Masz pytania, wątpliwości,  szukasz kontaktu z Przedstawicielem Handlowym Thermomix? A może chcesz podpowiedzieć czego jeszcze w Thermomix robić się nie powinno – zadzwoń do mnie.
Zapraszam tel: +48 794 062 404