fbpx

Gotujemy Rodzinnie

Dieta FODMAP na Thermomix

Dieta FODMAP ( lub dokładniej LOW FODMAP) to sposób żywienia polegający na eliminacji z pożywienia produktów zawierających fermentujące sacharydy. Do takich zaliczamy : Oligosacharydy, Disacharydy, , Monosacharydy oraz Poliole – czyli wszystkie krótkołańcuchowe węglowodany szybko fermentujące i słabo wchłaniające się do organizmu.

Przepisy Thermomix

W aplikacji Cookidoo obecnie jest ponad 6100 przepisów z całego świata w samym języku polskim. Dzięki zaawansowanym funkcjom, prowadzenie z Thermomix diety FODMAP jest wyjątkowo proste. Wymaga tylko znajomości swojej diety jak i odrobinę znajomości urządzenia Thermomix

Eliminacja Składników

Eliminacja składników z diety może odbywać się poprzez wybór potraw ich nie zawierających a także modyfikację istniejących przepisów tak by nie zawierały niedozwolonych składników. Można wybierać potrawy w których niedozwolony składnik nie ma dużego wpływu na smak potrawy.

Zastępowanie Składników W Cookidoo

Możliwe jest także zastępowanie nie dozwolonych w diecie FODMAP składników innymi. Na co dzień pomagam swoim klientom w wyborze odpowiednich potraw oraz zamienników składników.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące diety LOW FODMAP

Węglowodany FODMAP których należy unikać

  • fruktoza (owoce, syrop glukozowo-fruktozowy, miód )
  • fruktany ( Pszenica, czosnek, cebula)
    laktoza (produkty mleczne)
  • galaktana (rośliny strączkowe)
  • poliole (m.in.  mannitol, sorbitol, ksylitol).

Czy Thermomix pomaga w stosowaniu diety FODMAP?

Thermomix doskonale sprawdza się przy stosowaniu wszelkich diet. Szczególnie diet eliminacyjnych, których przykładem jest dieta FODMAP, która polega na wycofaniu ze swojego jadłospisu konkretnych składników. W powiązanej z Thermomix aplikacji Cookidoo znajdziemy tysiące potraw z całego świata ( w chwili pisania artykułu jest ich ponad 6100 w samym języku polskim – a ilość ich wciąż przybywa)

Dla kogo dieta FODMAP w Thermomix?

Dieta ta szczególnie zalecana jest dla osób które cierpią na zespół jelita drażliwego. W lutym 2021 w opublikowanym w European Journal of Nutrition opracowaniu, potwierdzono jej skuteczność.

Czy dieta FODMAP jest bezpieczna?

Brak jest niestety badań dotyczących długotrwałego ograniczenia FODMAP i możliwych zmian we florze bakteryjnej jelit, zdrowiu i  metabolizmie osób ją stosujących.  

Uwaga : Pamiętajcie że nie wszystkie diety są zdrowe i bezpieczne. Każdy organizm może inaczej reagować na niektóre zmiany – a reakcja często zależy od naszego stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety – przeanalizujcie dobrze jej zalecenia oraz przeciwskazania. I jak zawsze – zachęcam do konsultacji z lekarzem, ew. zrobienia także badań kontrolnych.  Pamiętajcie że odżywianie ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – dlatego nie warto kierować się modą – a wskazaniami dietetycznymi.

THERMOMIX DOSKONAŁYM WSPARCIEM W DIECIE

Jeżeli szukasz profesjonalnego wsparcia w dietach na Thermomix – sprawdź ofertę sprawdzonego profesjonalnego dietetyka : Gabinet Dietetyczny J&M Professional Sprawdzonydietetyk.pl

Uzyskacie tam kompetentne i profesjonalne wsparcie. Przygotowują diety w optymalny sposób korzystając z przepisów na Cookidoo a także przepisów autorskich.
W swojej ofercie mają pełny pakiet diet – także dietę Fodmap.
Od innych gabinetów różnią się tym, że nie skupiają się na samej diecie, ale patrzą na organizm kompleksowo – starają się rozwiązać problem a nie leczyć skutki.  Polecam z czystym sumieniem.
Przyjmują stacjonarnie w Jastrzębiu-Zdroju jak i poprzez spotkania on-line.

Thermomix w diecie fodmap

Etapy diety FODMAP

Dieta eliminacyjna FODMAP powinna przebiegać wieloetapowo zgodnie z zaleceniami lekarza/dietetyka.

ETAP 1

Zazwyczaj w pierwszym etapie trwającym 2 do 6 tygodni eliminujemy z jadłospisu WSZYSTKIE produkty zawierające FODMAP. To ważny okres w którym sprawdzamy, jak nasz organizm zareaguje na zmianę diety i czy nastąpi ograniczenie nękających nas objawów chorobowych.

ETAP 2

W etapie drugim trwającym zazwyczaj od 8 do czasami nawet 14 tygodni , stopniowo, pojedynczo co kilka dni włączamy produkty FODMAP do naszego menu. Ważna jest w tym czasie ciągła obserwacja swojego samopoczucia, abyśmy mogli odkryć które produkty negatywnie na nas działają.

ETAP 3

W etapie trzecim stabilizujemy już swoją dietę, włączając do niej wszystkie produkty na które nie reagowaliśmy negatywnie, oczywiście obserwując ich wpływ na nasze zdrowie. Celem tego etapu jest powrót do jak najbardziej różnorodnego menu z jak najmniejszą ilością produktów wykluczonych.

Zakazane warzywa w Fodmap

WARZYWA ZAWIERAJĄCE FODMAP

Warzywa Nie Wskazane W Diecie FODMAP

cebula, szparagi, karczochy, brokuły, kalafior, patisony, brukselka, soczewica, groszek zielony, pory, buraki ćwikłowe, kapusta, grzyby, koper włoski, czosnek

Warzywa dozwolone w FODMAP

WARZYWA NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Warzywa Dozwolone W Diecie FODMAP

marchew, pomidory, ogórki, papryka o wydłużonych strąkach, kapusta chińska, kiełki bambusa, seler, kukurydza, bakłażan, sałata, dynia, kabaczek, słodkie ziemniaki, szczypior

Owoce zakazane w fodmap

OWOCE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Owoce Nie Wskazane W Diecie FODMAP

jabłko, gruszka, mango, gruszka chińska, arbuz, nektarynka, brzoskwinie, morele, śliwki, owoce suszone, owoce z puszki

Owoce dozwolone w diecie FODMAP na Thermomix

OWOCE NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Owoce Dozwolone W Diecie FODMAP

banany, winogrona, kiwi, mandarynki, pomarańcze, ananasy, grejpfruty, cytryny, jagody, truskawki

Dieta FODMAP zakazane produkty mleczne

PRZETWORY MLECZNE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Przetwory Mleczne Nie Wskazane W Diecie FODMAP

twaróg, delikatne sery (mascarpone, ricotta), mleko skondensowane, jogurty, maślanka, mleko (krowie, owcze, kozie), kwaśna śmietana, bita śmietana, mleko sojowe

Dieta Thermomix FODMAP dozwolone produkty mleczne

PRZETWORY MLECZNE NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Przetwory Mleczne Dozwolone W Diecie FODMAP

ser (szwajcarski, cheddar, parmezan, mozzarella), ser brie, ser camembert, mleko migdałowe, mleko ryżowe, masło, masło orzechowe, margaryna

Thermmix FODMAP nie dozwolone źródła białka

ŻRÓDŁA BIAŁKA ZAWIERAJĄCE FODMAP

Żródła Białka Nie Wskazane W Diecie FODMAP

nasiona roślin strączkowych: soczewica, ciecierzyca, fasola, soja

Dozwolone źródła białka w diecie FODMAP Thermomix

ŹRÓDŁA BIAŁKA NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Żródła Białka Wskazane W Diecie FODMAP

mięso, ryby, drób, jaja, tofu

Fodmap Thermomix Produkty zbożowe niedozwolone

PIECZYWO I PRODUKTY ZBOŻOWE ZAWIERAJĄCE FODMAP

PIECZYWO I PRODUKTY ZBOŻOWE ZAWIERAJĄCE FODMAP

żyto, produkty pszenne, pieczywo pszenne, płatki śniadaniowe pszenne z suszonymi owocami, makaron pszenny

Thermomix FODMAP dozwolone produkty zbożowe

PIECZYWO I PRODUKTY ZBOŻOWE NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Pieczywo I Produkty Zbożowe Wskazane W Diecie FODMAP

pieczywo bezglutenowe, mąka orkiszowa, chleb orkiszowy na zakwasie, płatki ryżowe, mąka owsiana, płatki owsiane, makaron bezglutenowy, ryż, proso, gryka, komosa ryżowa

ORZECHY I NASIONA ZAWIERAJĄCE FODMAP

Orzechy I Nasiona Nie Wskazane W Diecie FODMAP

orzechy nerkowca, pistacje

DOzwolone orzechy i nasiona Thermomix FODMap

ORZECHY I NASIONA NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Orzechy I Nasiona Dopuszczone W Diecie FODMAP

( Maks. 1 garstka) orzechy włoskie, migdały, orzeszki ziemne, orzechy pekan, orzeszki piniowe, orzechy makadamia, ziarna sezamu, pestki dyni, nasiona słonecznika (wszystkie powyższe w ilości 1 małej garści)

 

Inne produkty Niedozwolone w diecie FODMAP Thermomix

INNE PRODUKTY ZAWIERAJĄCE FODMAP

Inne Produkty Nie Wskazane W Diecie FODMAP

syrop z agawy, miód, syrop glukozowo-fruktozowy (high fructose corn syrup – HFCS), słodziki (sorbitol, mannitol, maltitol, ksylitol)

Inne produkty dozwolone w diecie FODMAP Thermomix

INNE PRODUKTY NIE ZAWIERAJĄCE FODMAP

Inne Produkty Dopuszczone W Diecie FODMAP

cukier kryształ, syrop klonowy, aspartam, stewia

Jak wykorzystać Thermomix podczas stosowania diety Low FODMAP

Thermomix jest doskonałym wielofunkcyjnym pomocnikiem kuchennym. Jest też także wspaniałym przyjacielem, wspierającym nas we wszystkich naszych kuchennych zmaganiach. Thermomix w diecie FODMAP – jak w każdej innej diecie eliminacyjnej pozwala nam odżywiać się niezwykle różnorodnie i zdrowo. Dodatkowo zintegrowana z Thermomix aplikacja Cookidoo, pozwala na wiele sposobów dobierać tysiące dań których skład jest zgodny z założeniami diety FODMAP. Sposoby doboru dań zgodnych z dietą :

 

Wyszukiwanie Potraw

Korzystając z opcji „filtry” w aplikacji Cookidoo wpisując produkty, poprzedzając je znakiem „-” uzyskamy w wynik w formie tysięcy potraw które składników wskazanych nie mają.

Swoje przepisy

Na urządzeniu Thermomix mamy możliwości przygotowywania nie tylko gotowych potraw z Cookidoo ale także przygotowywać posiłki wg swoich przepisów.

Zmiana Składników

W większości potraw w Cookidoo, mamy możliwość ominięcia lub zastąpienia składników które mamy wyeliminować. Każdy przepis to tylko sugestia – ale to my decydujemy o finalnym wyglądzie i składzie potrawy.

Pomoc Dietetyka

Jest wielu dietetyków specjalizujących się w opracowaniu diet na urządzenia Thermomix. Korzystają oni z przepisów na Cookidoo czasami je tylko modyfikując.

Przepisy Na Thermomix W Diecie FODMAP

Przedstawiam przykłady przepisów zgodnych z dietą FODMAP – sposoby ich modyfikacji i wyszukiwania.

Dobór Przepisów Na Thermomix Zgodnych Z Dietą FODMAP

Dieta FODMAP posiada kilka etapów różniących się zakresem eliminacji produktów. Dlatego też indywidualnie musimy dobierać potrawy do naszej diety. Możemy wybierać przepisy nie zawierające składników FODMAP ale także możemy modyfikować istniejące przepisy, eliminując z nich niechciane produkty lub zastępując je innymi dopuszczonymi w naszej diecie.

Eliminacja Składników Z Przepisów

Musimy pamiętać że przepisy na Cookidoo to tylko sugestia. Nie musimy się ich dokładnie trzymać. Jeżeli w przepisie występuje składnik z FODMAP i nie jest to kluczowy składnik potrawy – możemy po prostu składnik ominąć. Dlatego też jeżeli w pierwszych krokach mamy dodać np. cebulę, czosnek oliwę i obsmażyć te produkty, możemy ominąć pierwsze kroki, i dodając samą oliwę rozpocząć przygotowanie potrawy od kroków następnych. Pamiętajcie tylko, by przed podjęciem decyzji o eliminacji składnika -przejrzeć cały przepis by no. nie smażyć pustego naczynia.

Zastępowanie Składników W Przepisach

Wiele przepisów posiada w swoim składzie produkty zawierające FODMAP. Z pewnością, wiele z tych produktów możemy zamienić innymi produktami które FODMAP nie zawierają. Oczywiście – nie zawsze jest to możliwe, jednakże często bez problemu możemy w prosty sposób zmodernizować potrawę tak, by pozostała smaczna i zdrowa – i niewiele odbiegała smakiem od oryginału.

Potrawy zgodne z FODMAP

Przykłady potraw z aplikacji Cookidoo nie zawierające FODMAP

Pyszny sorbet – doskonały deser bez FODMAP, Oczywiście sugeruję dodanie nie dojrzałego banana – wg. niektórych źródeł dojrzały banan zawiera trochę FODMAP

Jedna z wielu doskonałych przystawek nie zawierająca w swoich składnikach produktów FODMAP. Zdrowe, bogate w cenne składniki i proste danie z Thermomix.

Pożywne i zdrowe danie główne, które może być z powodzeniem stosowane w diecie Low FodMap. Proste i smaczne, Polecam spróbować.

Przykład ciekawego dania o ciekawym składzie. Oczywiście wykonane ze składników nie zawierających FODMAP.

Potrawy częściowo zgodne z FODMAP

Przykłady potraw z Cookidoo, które są zgodne z FODMAP po eliminacji pojedynczych składników

Pyszna zupa gulaszowa zgodna z FODMAP? Oczywiście, wystarczy pominąć pierwsze kroki przepisu i nie dodawać cebuli i czosnku.

Pyszne danie z łososiem. Aby nie zawierało składników FODMAP wystarczy ominąć groszek zielony.

Zdrowa i pyszna samodzielnie wykonana wędlina w Thermomix zgodna z FODMAP? Wystarczy nie dawać czosnku.

Bardzo smaczne danie pozbawione FODMAP – wystarczy tylko ominąć cebulę i czosnek.