fbpx

Gotujemy Rodzinnie

Czy Warto kupić Thermomix?

Długo zastanawialiśmy się skąd wziął się fenomen urządzenia Thermomix.
Czemu podgrzewany garnek z mieszadłem i wyświetlaczem jest tak często kupowanym i tak wysoko ocenianym produktem?
Czemu jesteśmy skłonni wydać stosunkowo duże pieniądze za ” robota kuchennego” ? I czemu taki temat jak urządzenie wielofunkcyjne Thermomix tak często przewija się w wielu naszych rozmowach.

Ewenementem jest, że zazwyczaj osoby które go kupiły są z zakupu bardzo zadowolone. Przeciwnicy wyrażający negatywne opinie zazwyczaj z niego na co dzień nie korzystali. Oczywiście – jak każdy ze sprzętów i Thermomix ma też negatywne opinie klientów. W końcu w Polsce sprzedano już grubo ponad MILION urządzeń, więc dziwne by było gdyby takich opinii nie było.

Czy jest on takim cudownym remedium na wszelkie bolączki dzisiejszej kuchni? Rozwiązuje on wszystkie nasze problemy związane z gotowaniem? Czy jest najlepszym z pośród naszych urządzeń kuchennych ? A z perspektywy czasu, zakup urządzenia Thermomix był dobrym posunięciem? Czy aby korzystamy z tysięcy przepisów z aplikacji Cookidoo zintegrowanej z Thermomix? I czy jest wszechstronnym urządzeniem ? Jakie opinie ma thermomix ?
Postaram się tutaj przynajmniej na część tych pytań odpowiedzieć.

Jako że z urządzeń Thermomix firmy Vorwerk korzystamy od lat, korzystaliśmy także z innych, tańszych rozwiązań, zrobiliśmy rodzinną „burzę mózgów”. Postanowiliśmy  wypisać najpierw wady, a następnie zalety.

Wady Thermomix

Najpierw Wady Thermomix TM6:

 • Cena:  Tak, to poważny wydatek dla przeciętnej polskiej rodziny. Z drugiej strony ( o czym przypomniała żona) ten kombajn kuchenny kosztuje mniej niż nowy markowy telefon z wyższej półki. Chcecie porównać funkcjonalność  Thermomix i telefonu? Ale oczywiście mógłby być tańszy.

 • Objętość naczynia to 2,2 L. Nie ugotujemy w nim jednorazowo zupy na 12 osób. Z czasem,  zrozumieliśmy, że to optymalna wielkość. Nie utrudnia codziennego gotowania, a jednocześnie bez problemów da się przygotować obiad dla 4-6 osobowej rodziny. A z dodatkową stacją Thermomix Friend ilość gotowanej potrawy często można podwoić.
  Mieliśmy też możliwość korzystania z innego urządzenia które miało naczynie większej pojemności – ale wymagało ono już 2 rąk do jego podnoszenia , przelewania itd co stanowczo utrudniało codzienne gotowanie. Obsługa jedną ręką jest zdecydowanie dużą wartością.

 • Część potraw wymaga dalszej obróbki  w innych urządzeniach :  ciasta piecze się w piekarniku, schabowy, naleśniki czy placki ziemniaczane smaży się na patelni. Nie zastępuje wszystkich urządzeń kuchennych – ale tak naprawdę mają tylko Thermomix w kuchni da się smacznie i zdrowo odżywiać.

Wady Thermomix – Jakie jeszcze?

 • Bez wątpienia utrzymanie diety wymaga silniejszego samozaparcia i jest dla nas dużo trudniejsze 🙂. Gotujemy więcej, szybciej, smaczniej, różnorodniej i dużo taniej. Więc trudno jest się opanować 🙂 Ale jest wielu dietetyków i firm, opracowujących różnorodne profesjonalne diety na Thermomix. Samo cookidoo podając nam kaloryczność i makroskładniki każdej z potraw – ułatwia prowadzenie diety samemu. Od czasu aż to zrozumieliśmy – przestało być to wadą.

 • Przy gotowaniu wielodaniowych posiłków, czasami trzeba kilkakrotnie płukać naczynie – w końcu jest tylko jedno. Z drugiej strony – jak mamy kilka minut –  naczynie umyje się samo. Jest też możliwość dokupienia większej ilości samych naczyń a jeżeli posiadamy stację Thermomix Friend – problem ten rozwiązuje się sam, ponieważ dysponujemy od razu dwoma naczyniami.

 • Oczywiście, chociaż thermomix ułatwia znacznie przygotowywanie potraw – nadal potrzebuje naszej integracji jak dodania składników, uruchomienia, wykonania czynności zewnętrznych. Nie zrobi wszystkiego za nas sam 🙂 Więc nie zwalnia z myślenia.

Wady Thermomix – czy warto kupić TM6?

 • Thermomix, choć bardzo intuicyjny, jednak przez mnogość funkcji może wydawać się dość skomplikowany. Wg nas – instrukcja obsługi powinna być bardziej rozbudowana i wszechstronna. Dlatego tak ważne jest wsparcie przedstawiciela Vorwerk. 
  Analizując wiele zgłaszanych na forach problemów – większość z nich jest zgłaszana przez osoby które nie mają swojego przedstawiciela i często kupiły urządzenie bez prezentacji. Stąd co jakiś czas pojawiające się posty że to czy tamto nie wyszło lub że się nie da.
  W ciągu roku przygotowuję osobiście robotem kuchennym thermomix średnio ok. 2500 różnych potraw i napoi. W ubiegłym roku nie wyszła mi jedna masa do ciasta, ponieważ nie doczytałem i w odpowiednim momencie nie przestałem ubijać mascarpone ze śmietanką. Dlatego próbując oszczędzić kilka złotych, nie szukajcie urządzeń z okazji czy ogłoszeń. Takie oszczędności często kończą się koniecznością zakupu nowego urządzenia po roku czy dwóch. Kupcie tylko legalny sprzęt – a ten można nabyć tylko bezpośrednio u przedstawiciela.

Podsumowując : Po długiej naradzie rodzinnej której tematem było wynalezienie wad Thermomix-a – nie znaleźliśmy nic, co wpłynęło by na naszą ponowną decyzję o zakupie. Wręcz przeciwnie – całą rodziną zgodnie stwierdziliśmy  że stojąc przed wyborem ponownie – zdecydowanie kupilibyśmy go jeszcze raz.

Thermomix – a teraz jego zalety

I znowu całą rodziną zebraliśmy w punktach to, co najbardziej w Thermomix cenimy.

A coś o tym wiemy – z urządzenia korzystamy wiele razy dziennie. Każdy z członków naszej rodziny ma ulubione potrawy, desery, napoje – które gdy tylko ma ochotę samodzielnie przygotowuje. 
Syn – jest mistrzem świata w temacie pizzy i pancakes, córka uwielbia wszelkiego rodzaju  kuchnię azjatycką i bezmięsną. Żona specjalizuje się w zupach i gulaszach, a ja.. ciągle eksperymentuję 🙂

Obecnie w  Thermomix powstaje 4/5 naszych posiłków – jest naprawdę bardzo wszechstronnym urządzeniem. Nie , nie robimy w nim kanapek – ale wyrabiamy w nim ciasto na pyszny chleb i bułki , robimy w nim świetne pasty, gotujemy jajka czy delikatne mięso do kanapek. Gotujemy w nim wszystkie zupy poza rosołem – który jednak jako jedyną zupę robimy tradycyjnie w dużym garnku 🙂 Oczywiście robimy też masę dań głównych, kolacji itp.

Wracając do najmocniejszych stron Thermomix ( w-g nas) :

 • Thermomix będąc wszechstronnym urządzeniem kuchennym, ułatwia przygotowywanie i wyrabianie ciast: drożdżowe, kruche, biszkopty, pierogowe wyrabia genialnie. Nie spotkaliśmy ciasta z którym sobie nie poradził.

 • Przyśpiesza i upraszcza – pyszne placki ziemniaczane w kilkadziesiąt sekund – miażdżą.

 • Dzięki funkcji „mycie wstępne” garnek sam się myje. Wystarczy nalać odrobinę wody, jedną kroplę płynu do mycia naczyń lub trochę octu, wybrać odpowiedni program i … zaczekać aż nas zawoła.  Wszystkie części urządzenia można myć także w zmywarce ( poza korpusem z wyświetlaczem ).

Czy warto kupić Thermomix
Słabe i mocne strony thermomix

Thermomix TM6- dalsza część jego zalet...

 • Gotuje i blenduje – dzięki funkcji gotowania niesamowite zupy krem w jednym naczyniu w krótkim czasie.

 • Surówki i sałatki w urządzeniu thermomix przygotujesz w kilkadziesiąt sekund lub kilka minut.

 • Thermomix ułatwia gotowanie – dlatego każdy z domowników, bez względu na ich wiedzę kulinarną, są w stanie przygotować wyśmienite napoje i potrawy.

 • Waży – wbudowana waga z dokładnością 1 grama pomaga w odmierzaniu produktów.

 • Podgrzewa, gotuje, smaży – trzeba podgrzać pokarm dla dziecka i przetrzymać go w określonej temperaturze? Bez problemów. Ugotować sos? Obsmażyć mięso? Zrobić rozgrzewającą herbatę owocową? A może konfitury czy drzemy? – Pewnie 🙂

 •  
Gdzie kupić Thermomix

Wracając do najmocniejszych stron Thermomix ( w-g nas) :

 • Platforma Cookidoo – w połączeniu z tą platformą gotowanie jest dziecinnie proste. Wystarczy uruchomić przepis i urządzenie samo podpowiada co i kiedy dodać,  woła nas  gdy jest potrzebna nasza ingerencja. Kilka tysięcy przepisów z całego świata na wyciągnięcie ręki ( w chwili pisania tego artykułu w samym języku polskim ponad 5 500) . Nie dość że pozwala zaplanować posiłki na wiele dni, pomaga je przyrządzić to jeszcze generuje automatycznie listę zakupów którą otwieramy w sklepie choćby na smartfonie 🙂

 • Praży, tworzy niesamowite przeciery, pasty…

 •  Dusi – wystarczy wrzucić składniki, założyć miarkę na przykrywkę, ustawić temperaturę. Bomba.

 • Znacznie skraca czas gotowania, a przede wszystkim skraca czas naszego zaangażowania w gotowanie. Thermomix pozwala zaoszczędzić naprawdę dużo czasu i pieniędzy ( więcej o oszczędzaniu przeczytasz tutaj). Przygotowujemy składniki, uruchamiamy gotowanie i po prostu dodajemy to co trzeba gdy urządzenie nas zawoła. Koniec z przypalonymi, niedogotowanymi, przesolonymi potrawami.  Koniec ze ślęczeniem godzinami w kuchni, koniec ciągłego mieszania, doprawiania..

 • Mieli i blenduje np.lód, zmieli mięso , poszatkuje owoce czy warzywa, zmieli ryż na mąkę, – więc kilka innych urządzeń nie jest już nam potrzebnych. Wrzucając cukier po 20 sekundach mamy cukier puder. Wrzucamy ziarno żyta czy pszenicy i po chwili mamy pełnoziarnistą mąkę.

 • Dzięki funkcji Varomy: gotuje na parze. Tak jak kilka innych urządzeń, ale tu możemy gotować na parze wykorzystując parę z jednocześnie gotowanej  zupy lub gulaszu 🙂 Więc 2-daniowy obiad w jednym garnku gotowany w jednym czasie 🙂

To wszystkie zalety Thermomix? Chm.. jeszcze..

 • Miesza – zapomnijcie o przypalonych potrawach. Funkcja wstecznych obrotów noża zabezpiecza przez niszczeniem struktury produkty, rozdrabnianiem warzyw itd.

 • Ubija – po założeniu na noże motylka – w chwilę otrzymamy bitą śmietanę lub ubite białko z jajek.

 • Sieka, miksuje – zdrowa sałatka warzywna w dokładnie 3 sekundy? Oczywiście. Pyszny koktajl z zamrożonych owoców? Jak najbardziej.

 • Dziecinnie prosta obsługa – 12 latka bez problemu zrobi najwyśmienitsze dania – do tego bez jakiegokolwiek przygotowania . Już kilkuletnie dzieci z radością pomagają przygotowywać z rodzicami posiłki. To cieszy, mobilizuje i uczy .

  Sprawdź też artykuł o utrzymywaniu diety z Thermomix

 •  

Dlaczego uwiebiamy Thermomix? Bo…

 •  

  • Wyciąga dzieci z pokojów i włącza w codzienne życie 🙂  I to bez namawiania 🙂

  • Ma tryb wolnego gotowania – do dżemów czy soczystych pysznych, pełnych smaku mięs.

  • Bo jemy zdrowo – sami robimy przyprawy, buliony warzywne i mięsne ( zamiast kostek rosołowych ) , sosy, napoje i wiele innych. Wyeliminowaliśmy dzięki temu urządzeniu z jadłospisu wszelkie konserwanty, wzmacniacze smaku, stabilizatory – to wszystko co producenci dodają bez umiaru do gotowych półproduktów .

  • Bo dużą część  pieczywa pieczemy teraz w domu – zarówno drożdżowe chleby i bułki – jak i te na zakwasie ( który także przygotowujemy w Thermomix) . Jest bardzo smaczne, zdrowie ( wiemy z jakich składników je wyrabiamy) , wcale nie pracochłonne, pozbawione przemysłowych dodatków itp.. I za pół ceny.

  • Dzięki funkcji karmelizacji – nigdy więcej sztucznego karmelu. Przepyszny budyń karmelowy ze zdrowych składników czy puszysty sos karmelowy na wyciągnięcie ręki.

  • Oczywiście że emulguje : zrobienie domowego pysznego pozbawionego chemii majonezu jest naprawdę dziecinnie proste.

  • Bo ma funkcje fermentacji – jogurt domowy czy kimchi? Żaden problem.

  • Ponieważ oszczędza miejsce którego nie mamy w kuchni zbyt dużo .. pomimo tego że Thermomix na stałe zamieszkał u nas na kuchennym stole, zwolniło nam się wiele miejscach w szafach – miksery, maszynki do mielenia, maszynki do gotowania na parze i wiele innych cudów wyciąganych z szafy 3 razy w roku( lub nawet nie ) dostały nakaz eksmisji i zmieniły właścicieli 🙂

  • Thermomix ma wbudowane Funkcje  Sous-vide czyli idealnie ugotowane delikatne mięso, ryby i jarzyny

  • Jest ładny i estetyczny. I dopracowany w każdym calu, wykonany z bardzo dobrych materiałów. Po prostu.. chce się na nim gotować 🙂

  • I co nie mniej ważne, thermomix łączy w jednym urządzeniu dziesiątki funkcji, zastępując wiele innych sprzętów kuchennych- oszczędzając nam miejsce i pieniądze. Jest wyjątkowo wszechstronnym urządzeniem .

   Kliknij, jeżeli interesuje cię aktualna cena urządzenia

Zakup tańszych urządzeń zamiast Thermomix - czy warto

To temat trudny. Dlaczego ? Ponieważ aby móc coś ocenić musimy mieć porównanie – do czegoś musimy się odnieść. Każdy wielofunkcyjny robot kuchenny to znaczna poprawa komfortu w kuchni i każde z nich należy do pożądanych urządzeń kuchennych. Więc bez względu na to, czy wydamy 2 czy 6 tysięcy, powinna być poprawa. Ale korzystając tylko z jednego rozwiązania – nie mamy punktu odniesienia. A urządzenia ułatwiające gotowanie są naprawdę różne – i czasami drobiazg znacznie pogarsza ich funkcjonalność.

Osobiście korzystałem z 3 różnych urządzeń, i mógłbym podzielić się tutaj doświadczeniem z korzystania z nich- lecz mam świadomość że moja opinia może nie być dla Was obiektywna.

Przez długi czas to ja byłem przeciwnikiem Thermomix – byłem jednym z tych którzy woleli tańsze zamienniki. I pomimo tego że żona przekonywała mnie długo do Thermomix, uparcie wydawałem pieniądze na tańsze rozwiązania. W końcu się poddałem – i zakupiliśmy Thermomix produkcji Vorwerk.

Thermomix taszy robot kuchenny?

Czy Thermomix się u nas sprawdza? Mogę tylko napisać że mając wybór i porównując – to Thermomix mieszka na moim kuchennym stole, to w Thermomix gotujemy, a po kilku latach gotowania w nim, poznając od podstaw jego możliwości, funkcjonalność i specyfikę – dołączyłem do grona przedstawicieli Handlowych Vorwerk i z wielką radością dzielę się wiedzą, doświadczeniem i na co dzień mam szczęście obserwować jak zmienia się kuchnia setek moich klientów których wspieram w codziennym gotowaniu.

Nie będę tutaj opisywał wad, problemów, minusów czy perturbacji które miałem z innymi urządzeniami czy z ich serwisem.

Warto rozważyć tylko jedno : mam obecnie ponad 30 klientów którzy mieli zamienniki Thermomix – i tak jak ja sprzedali/oddali/wyrzucili je – by kupić Thermomix. Nie znam osobiście nikogo i nie słyszałem o kimś, kto mając Thermomix – pozbył by się go by kupić inne urządzenie. I to jest dla mnie wiarygodna opinia, potwierdzająca moje własne doświadczenia.
Drugim najważniejszym dla mnie argumentem jest to – że mam też ponad setkę klientów którzy kupili 15 czy 20 lat temu jeden ze starszych modeli Thermomix, przez ten cały czas z niego korzystali, a po tylu latach zdecydowali by zakupić nowszy model – stary oddając np. dzieciom. Znacie inne przykłady urządzeń domowych które po 20 latach codziennej eksploatacji nadal pracują i są pomocne ?

 

Aplikacja Cookidoo w Thermomix - wirtualna książka z przepisami

Z urządzeniem Thermomix zintegrowana jest Aplikacja Cookidoo . To ogromna baza przepisów która jest w chmurze. Można z niej korzystać poprzez zainstalowaną na telefonie lub tablecie aplikację, można też korzystać w wersji WEB – przez przeglądarkę komputera.
Niedługo napiszę obszerny artykuł o Cookidoo – omawiając jego funkcję i możliwości – a tych jest naprawdę wiele.
Najważniejsze cechy o których nadmienię – to wielkość ( w języku polskim obecnie ponad 5,5 tysięcy przepisów i liczba ta stale rośnie, wciąż dodawane są kolejne kolekcje). Oczywiście jeżeli znamy inne języki – możemy je także włączać, dzięki temu ilość przepisów rośnie wykładniczo ( np w języku niemieckim jest obecnie prawie 11 000 przepisów, w hiszpańskim prawie 8 000 ) itd.

Mamy do dyspozycji zaawansowaną wyszukiwarkę przepisów, w której możemy wyszukiwać po nazwie, typach potraw, możemy wpisać składniki które mamy w lodówce a aplikacja pokaże jak możemy je wykorzystać. Mamy automatycznie generowaną listę zakupów dzięki której kupujemy tylko to co jest potrzebne do gotowania ( ograniczając znacznie ilość marnowanego jedzenia). Każda potrawa ma wyliczoną kaloryczność i makroskładniki dzięki czemu prowadzenie jakiejkolwiek diety jest banalnie proste. Tych opcji jest naprawdę dużo.. dużo więcej.

Aplikacja Cookidoo jest płatna. Kupując urządzenie otrzymujemy darmowy dostęp przez 7 miesięcy ( miesiąc za założenie konta i 6 miesięcy do nowego urządzenia). To czas w którym możemy zapoznać się z jej możliwościami i zadecydować – czy chcemy z przepisów tych korzystać. Brak dostępu do aplikacji nie ogranicza w żaden sposób możliwości urządzenia – ale nie pozwala na intuicyjne gotowanie z masy przepisów w niej zawartych.

 

Ile kosztuje dostęp do Cookidoo?

Obecnie dostęp do Cookidoo kosztuje 199 zł/ rok – czyli kilkanaście zł miesięcznie.

O tym czy jest potrzebna – zadecydować można samemu.
Już teraz możesz się przekonać jak wyglądają przepisy ( choć bez Thermomix ich nie przygotujesz w prosty sposób).

W każdej chwili możesz założyć konto na Cookidoo – dostaniesz darmowy miesiąc w czasie którego można zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji.

Cześć klientów wyraża negatywne opinie dotyczące konieczności odpłatności za aplikację. Rozumiem ich stanowisko – jednak w odróżnieniu do innych rozwiązań, tutaj możliwości, ilość przepisów oraz ciągły rozwój aplikacji – nam się opłaca.

Ile kosztuje Cookidoo - czy warto

Thermomix – czy naprawdę warto?

Podsumowując – w naszym domu sprawdza się doskonale. Nigdy nie żałowaliśmy tego zakupu, i gdybyśmy mieli podejmować decyzję jeszcze raz – kupilibyśmy znowu.

Owszem, cena zakupu może wydawać się z wysoka, jednakże choćby robiąc pieczywo, napoje   w Thermomixie zamiast kupować je w sklepach – możemy miesięcznie zaoszczędzić 2 razy więcej – niż wynosi miesięczna rata. Moja żona kiedyś wyliczyła że oszczędzamy z Thermomix ok 400 zł miesięcznie. Przy dzisiejszych cenach będzie pewnie 600 🙂
Dlatego uważam że Thermomix to nie wydatek – a inwestycja 🙂

Mam też świadomość że Thermomix nie sprawdzi się wszędzie.  I nie wszyscy muszą posiadać urządzenie Thermomix. Problem mogą mieć osoby mocno niedowidzące, osoby w bardzo podeszłym wieku które nigdy nie obsługiwały nawet smartfona z wyświetlaczem dotykowym. Są też osoby które nigdy nie gotują w domu ( i nie planują gotować ) itd.

Sama decyzja o zakupie Thermomixa zależy wyłącznie od Ciebie.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o urządzeniach Thermomix lub szukasz kontaktu z Przedstawicielem Handlowym Thermomix- zapraszam do kontaktu.

A jeżeli chcecie kupić thermomix i pragniecie by najnowszy model zamieszkał na stałe w Waszej kuchni – i w tym chętnie pomogę.

Zapraszam do kontaktu

.

Kontakt z nami

Jeżeli masz pytania dotyczące możliwości,  obsługi lub oferty urządzeń Thermomix lub po prostu szukasz kontaktu z kompetentnym przedstawicielem handlowym Thermomix – a może uważasz że powinniśmy o czymś napisać, wyjaśnić lub rozwinąć zagadnienie –  napisz lub zadzwoń do nas. 
Jak zawsze zapraszam 7 dni w tygodniu  od 7.00 do 22.00 – także w niedziele i dni świąteczne.