fbpx

Gotujemy Rodzinnie

Thermomix Friend - czy kupić?

Thermomix i Thermomix Friend na prezent
Thermomix Friend

Czym jest Thermomix Friend?
Najważniejsze informacje.

Thermomix Friend to najnowsze dziecko producenta urządzeń Thermomix – firmy Vorwerk.
Czym jest nowy przyjaciel Thermomixa?

To dodatkowa przystawka/ urządzenie  z własnym silnikiem rozwijająca możliwości urządzenia Thermomix. Najważniejsze informacje:

  • Można ją zakupić w zestawie z kompletnym naczyniem miksującym lub bez naczynia – dostępne naczynia do TM 5 i TM 6 ( w zestawie z Thermomix TM6 wychodzi ok. 480 zł taniej)
  • Thermomix Friend jest dodatkowym urządzeniem – korzystając z tych samych naczyń miksujących to Thermomix, umożliwia gotowanie jednocześnie na 2 naczyniach.
  • Naczynia w Thermomix Friend i Thermomix można używać zamiennie – więc można dowolnie przekładać naczynie pomiędzy urządzeniami ( pod warunkiem zakupienia naczynia do tego samego typu urządzenia)
  • Thermomix Friend można używać z urządzeniami TM 5 i TM 6.  Można jej używać także bez podłączonego urządzenia Thermomix ( np. do gotowania na parze by nie zajmować urządzenia Thermomix
  • Thermomix ze stacją  Thermomix Friend łączy się za pomocą komunikacji bezprzewodowej bluetooth

Wady i zalety Thermomix Friend

Po półtorej roku korzystania ze stacją Thermomix Friend wraz z Thermomix TM6 :

1) Dodatkowe naczynie miksujące w kuchni robi świetną robotę – bez względu na to czy używasz TM Friend czy nie. Drugie naczynie to genialna sprawa. Nie trzeba w czasie gotowania przerywać pracy- myć, suszyć jedynego naczynia. Mając dwa naczynia do dyspozycji,  po prostu biorę drugie naczynie i zamieniam, a te myję jak mam chwilę.

2) TM Friend doskonale sprawdza się do podgrzewania , gotowania na parze itd. To mała podstawka, wkładasz do niej naczynie i już. Zdarzyło się że na tych 2 urządzeniach robiliśmy jednocześnie 4 potrawy 🙂 np. w  Thermomix Friend w naczyniu zupa , na varomie kluski na parze, w Tm6 w naczyniu gulasz do bułek na parze, a na Varomie indyka z warzywami 🙂

3) Genialne jest to , że nowego  przyjaciela Thermomixa można używać nie tylko jako dostawki do Thermomix, by gotować zgodnie z przepisami dedykowanymi do tych stacji, ale można w nim także gotować ręcznie nawet nie włączając Thermomixa 🙂

4) Wada – niestety silnik w Thermomix Friend jest bardzo słaby – Vorwerk musiał ograniczyć jego siłę po pierwsze z powodów małych wymiarów jaka miała mieć ta stacja, po drugie – tutaj naczynie nie jest niczym trzymane , pokrywa nie jest zabezpieczona. Więc noże służą tu wyłącznie do mieszania niezbyt gęstych potraw a nie do ich szatkowania.

5) W cookidoo rośnie lista przepisów z wykorzystaniem Thermomix Friend. Wśród nich są genialne jak i .. średnie 🙂 Przepisy te mogę podzielić na 2 kategorie :

a) Potrawy które wymagają gotowania w 2 naczyniach jednocześnie – np. lasagne dyniowa. Jedno z moich ulubionych dań bezmięsnych. Działa to tak : po przygotowaniu i zmiksowaniu wszystkich składników do farszu dyniowego – Thermomix wyświetla komunikat by naczynie z farszem przełożyć do stacji Thermomix Friend, poprzez bluetooth przesyła  wszystkie nastawy do stacji Thermomix Friend. Tam potwierdzamy tylko przełożenie naczynia i farsz gotuje się w stacji Thermomix Friend, a my w urządzeniu Thermomix przygotowujemy sos beszamelowy. W tym samym momencie oba sosy są gotowe i tylko blaszka, makaron sosy i ser.. i do piekarnika.

b) Przepisy które w jednym przepisie mają zawarte kilka dań – np. Krupnik, danie z indykiem na Varomie, Jabłka pod kruszonką.  Przygotowujemy zgodnie z przepisem składniki krupniku, ale już do gotowania Thermomix prosi nas o przełożenie naczynia z zupą do Stacji Thermomix Friend do której przesyła nastawy gotowania – czyli czas, temperaturę i obroty noża. I w Stacji Thermomix Friend gotuje się nam zupa, na parze z zupy gotujemy od razu drugie danie – czyli indyka i warzywka, a Thermomix TM6 mamy w tym czasie wolny i możemy robić od razu deser – w tym wypadku jabłka pod kruszonką.

6) Dużym plusem jest wielkość. Nie znaleźlibyśmy miejsca na trzymanie drugiego kompletnego TM6 . A tutaj mamy małą przystawkę którą po prostu wystarczy wrzucić do szafki. Jej wysokość to 10 cm, więc mieści się do przeciętnej wyższej szuflady.

7) Stację Thermomix Friend wykorzystujemy np. gdy mamy zaplanowanych gości. Przygotowujemy jedno naczynie zupy w Thermomix, ale przed gotowaniem przekładam naczynie do stacji Thermomix Friend, tam ręcznie ustawiam czas gotowania i temperaturę, a w urządzeniu Thermomix TM6 przygotowuję od początku drugą porcję zupy.

A może chcesz zostać zostać Przedstawicielem Handlowym Thermomix? – przeczytaj o tym więcej

Thermomix Friend

Najczęściej zadawane nam pytania dotyczące Thermomix Friend

Kupić najpierw sam Thermomix a potem ewentualnie Thermomix Friend, czy próbować kupić od razu oba urządzenia w zestawie?

Trudne pytanie . Jeżeli wiecie że korzystać będziecie często z urządzenia i lubicie eksperymentować, tworzyć nowe smaki itd – to na pewno Thermomix Friend będzie bardzo przydatny.  Kupując Thermomix Friend razem z Thermomix TM 6 – zapłacimy ok. 480 zł mniej niż kupując je osobno, więc to całkiem wymierna oszczędność.
Jednak jeżeli nie jesteś przekonany do urządzenia – sugeruje zaczekać z dodatkowym zakupem. Jak się sprawdzi urządzenie Thermomix – sam zapragniesz mieć Thermomix Friend w swojej kuchni.

Czy polecilibyśmy zakup stacji Thermomix Friend?

W zasadzie tak. Jeżeli ktoś dużo gotuje na Thermomix, używa regularnie urządzenia, niewątpliwie doceni możliwość posiadania drugiego wymiennego naczynia. Możliwość skracania gotowania gdy np. po zmiksowaniu możemy przenieść potrawę do gotowania od razu na Thermomix Friend pozostawiając  Thermomix wolny do kolejnych potraw – wydaje się czasami bezcenna.  Ale nie polecił bym zakupy osobom które z Thermomix korzystają bardzo rzadko lub sporadycznie i gotują tylko dla siebie. My nie żałujemy zakupu i na pewno kupił bym go jeszcze raz.

Ile kosztuje Thermimix Friend

O aktualną cenę urządzenia Thermomix Friend najlepiej zapytaj swojego przedstawiciela handlowego Thermomix.  W chwili pisania artykułu stacja z dodatkowym naczyniem kosztowała 2195 zł, lecz kupując ją razem ze stacją Thermomix TM6, oszczędzamy ok. 480 zł.  Możesz także zadzwonić do nas.

Gdzie można kupić Thermomix Friend?

Thermomix Friend dostępny jest tylko poprzez sieć Przedstawicieli Handlowych. Tak jak wszystkie urządzenia Thermomix – nie ma możliwości zakupu ich z legalnego źródła poprzez jakiekolwiek sieci aukcyjne czy sklepy. Więcej na ten temat do przeczytania o urządzeniach z innych portali tutaj

Jak myje się stację Thermomix Friend?

Mycie jest dokładnie takie samo jak w Thermomix TM5 czy 6. Naczynie miksujące można myć w zmywarce lub korzystając z funkcji mycia ( ale tylko w urządzeniu Thermomix) . Samo urządzenie przecieramy miękkimi szmatkami, ew. wycieramy ręcznikiem papierowym.

Ile Thermomix Friend ma gwarancji?

Urządzenia Thermomix sprzedawane konsumentom objęte są 2-letnią gwarancją.
Urządzenia służące do działalności gospodarczej – objęte są gwarancją 12 miesięczną.

Zdrowe odżywianie z Thermomix
Alergeny w przepisach z Cokidoo na Thermomix