fbpx

Oszczędzanie z Thermomix?

Czy korzystanie z Thermomix może być opłacalne finansowo?

Otrzymałem pytanie – ” Czy przy wysokiej cenie zakupu urządzenia Thermomix, korzystanie z niego może być opłacalne? “

Pytanie to skłoniło mnie do napisania artykułu opisującego finansowy aspekt codziennego  korzystania z urządzenia Thermomix.
Nasze dywagacje poniższe podzielę zgodnie z tematyką na podrozdziały, ponieważ jest bardzo obszerny. Z naszych doświadczeń wynika że jeżeli tylko chcemy, jako 4 osobowa rodzina możemy zaoszczędzić ok….minimum 300.00 – 400.00zł miesięcznie, czyli nawet   5000 zł/rok. Niemożliwe?

Możliwe – i nie jest to trudne. Wystarczy tylko chcieć i zakasać rękawy.

 

Temat oszczędzania przy gotowaniu w urządzeniu Thermomix jest wielowątkowy. Dotyczy zarówno zakresu i częstotliwości wykorzystania urządzenia Thermomix, naszych chęci,  czasu , planowania posiłków, wykorzystania wszystkich możliwości platformy Cookidoo, aktywnym wykorzystaniu wszystkich posiadanych produktów i składników.

W osiągnięciu tego celu mamy też trudnego przeciwnika : jest nim .. nasz apetyt 😉 Tak.. gdzieś w środku każdy z nas jest na swój sposób łasuchem 🙂
Mając dostęp do tak wielkiej bazy przepisów, mogąc przyrządzić je tak łatwo, szybko i pewnie – niestety często upadamy, przyrządzając w ciągu pół godziny nieplanowane kolejne ciasto czy kolejny przepyszny deser .

Oszczędzanie z Thermomix

A teraz do konkretów ..

Pieczywo

Zdrowe i pyszne pieczywo wykonane w Thermomix to połowa ceny pieczywa sklepowego. O wartościach odżywczych, braku ulepszaczy, karmelu, spulchniaczy i konserwantów nie wspominając.
Nawet osoby które nigdy nie pomyślały by o wypieku w domu bułek czy chleba – posiadając Thermomix , podwijają rękawy i .. zaraz, zaraz. Po co podwijać rękawy, skoro Thermomix wyrabia samodzielnie prawie każde ciasto, a cała nasza praca polega zazwyczaj na wrzuceniu produktów do naczynia miksującego, uruchomienia urządzenia i przełożenia ciasta do odpowiedniej formy lub na blaszkę. I czekamy na efekt 🙂
Żadnego poszukiwania przepisów, ugniatania i wyrabiania, odważania itd. Wybieramy produkt z aplikacji, dodajemy składniki zgodnie z zaleceniami urządzenia i gotowe.
Przykład ? Podstawowe bułki to ok. 0,5kg mąki, trochę mleka,  2 jajka, 1/3 kostki drożdży. Koszt surowców to ok. 3 zł. Za 3 złote otrzymujemy 12 pysznych, zdrowych bułek. To nie dmuchane pieczywo marketowe powstające z głęboko mrożonego ciasta, zawierające mnóstwo dodatków których imponujący skład chemiczny zawstydził by przeciętne szkolne laboratorium 🙂 12 bułek /3 zł. = 0,25 zł/1 szt. Jeżeli dodamy do tego 20 minut pracy przeciętnego piekarnika to otrzymujemy max 0.28 zł. Jeżeli znacie ceny porównywalnych bułek – to wiecie że na jednym wypieku oszczędzamy przynajmniej  3-4 zł.  Koszt chleba pszenno – żytniego na zakwasie z ziarnami może wynieść np. 4 zł. Ale taki chleb w tej wadze kosztuje znowu 2 krotnie więcej.. 
 
Podsumowując : Przy utrzymaniu wspaniałego smaku, wysokiej jakości zdrowych produktów – oszczędzamy połowę wartości pieczywa. Ile wydajecie miesięcznie na pieczywo ? Moja rodzina wydawała miesięcznie ok. 200.00 zł . Zysk? 100.00 zł. Jeżeli nie wierzysz – sprawdź.  My sprawdziliśmy.
Oczywiście wyliczenia mogą się trochę różnić w zależności od budżetu, sposobu odżywiania, preferencji kulinarnych – ale bez problemu da się sprawić by w ciągu roku – dwóch, Thermomix spłacił się sam.

 

Napoje Thermomix

Napoje

Większość z nas kupuje różne soki, napoje.
Soki w większości z koncentratu (koncentrat zazwyczaj w kraju w którym owoce są zbierane, odparowany, rozrabiany u nas z wodą, z dodatkiem sztucznej witaminy C, pasteryzowany w wysokiej temperaturze – więc o dyskusyjnej wartości odżywczej )
Napoje – zazwyczaj z minimalną ilością soków, dużą zawartością cukru, często konserwowane chemicznie. Wysoka kaloryczność, znikoma wartość odżywcza.
A cena…

 

Wrzucając do urządzenia Thermomix jedną pomarańczę i jedną cytrynę, dodając odrobinę cukru oraz wodę, mamy naprawdę pyszny napój z cząstkami owoców, zawierający wszelkie mikroelementy i witaminy, doskonale gaszący pragnienie. Koszt? Max 2 zł. Sprawdźcie ile płacicie za karton/butelkę napoju czy soku. A wartości odżywcze.. nieporównywalne. 

Wiec znowu na plus – niech będzie tylko 15.00zł

 

Musy, Smoothie

Paczuszka 120 gr musu owocowego , pasteryzowanego z tymbarka kosztuje jak widziałem 2,50 zł/120 gr. Czyli 21 zł/kg pasteryzowanej pulpy owocowej, której bardzo częstym wypełniaczem są najtańsze owoce – a te z okładki mające zachęcić do zakupu jak ananas, mango, marakuja, truskawka itd  zazwyczaj stanowią tylko cząstkę składu. Zdarza się też że by zagęścić musy stosuje się owoce wstępnie już pozbawione określonych składników  (do produkcji innych produktów). Musy i smoothie wykonane urządzeniu Thermomix – są pozbawione tych wad. To najprawdziwsze, świeże, zdrowe owoce, nie poddanej żadnej obróbce cieplnej czy chemicznej. A cena? Tyle co koszt owoców. Nawet licząc drogie owoce – nie przekraczają zazwyczaj 10 zł/kg .

3 porcje dla rodziny w miesiącu i znowu mamy 30.00 zł w kieszeni 🙂

 

Fast food-y, pizzerie,

Od czasu nabycia Thermomix-a, będąc w domu, z tego co pamiętam tylko raz skorzystaliśmy z jedzenia na wynos. Zamówiliśmy Sushi z nowo otwartej knajpki.  Wcześniej korzystaliśmy z tej opcji przynajmniej 2-3 razy w miesiącu. Teraz? Po co .. najlepszy hamburger to ten z Cookido z XXL, smaki całego świata – bez względu czy szukamy azjatyckiej,  włoskiej czy hiszpańskiej kuchni – mamy przecież w zasięgu ręki. Ze świeżych zdrowych produktów – przecież wiemy z czego robimy a kupując.. nie zawsze. Po co mamy kupować mrożoną pizzę, jeżeli 100 x lepszą wyrobi nam Thermomix, a koszt jej będzie o połowę niższy.
A że nie mamy czasami czasu na gotowanie? Przecież z Thermomix jest to dziecinnie proste. Z radością i bez zbytniego nagabywania i zmuszania gotują w nim także nasze dzieci 🙂 Ktoś zawsze znajduje czas.
 
Dlatego bardzo ostrożnie szacuję  + 80.00zł miesięcznie do budżetu ( choć + 150.00zł było by bliższe prawdzie..)

 

Cookidoo

Z wbudowaną w Thermomix  aplikacją Cookidoo po prostu nie marnujemy jedzenia. I to na wiele sposobów
Pozwala ona np. na wyszukiwanie przepisów po produktach które zostały w lodówce lub które musimy zużyć bo kończy im się okres ważności.  Dzięki temu raz w tygodniu zużywamy produkty które w innym przypadku musielibyśmy wyrzucić. Nadgryziony zębem czasu kalafior? Mięso gulaszowe ? Twardniejący ser żółty? Na każde z produktów znajdziecie dziesiątki, o ile nie setki potraw które można przyrządzić tworząc pełnowartościowe i pyszne dania.

Wiele z produktów – np. resztki warzyw czy mięs, doskonale możemy wykorzystać tworząc pachnące i wspaniałe buliony czy przyprawy.  Mamy umierające już na paterze gruszki?  W 30 minut mamy pyszny rozgrzewający kompot gruszkowy z imbirem, cynamonem i otartą skórką pomarańczy która pozostała po  zrobieniu soku. Umiera kalafior i został nam ryż z dnia poprzedniego? Chwila i ryżowe pulpety z kalafiorem zapraszają do stołu. Zostały ziemniaki z obiadu? Żaden problem , sałatka z gotowanych ziemniaków z miętowo-cytrynowym sosem uśmiech się z talerza..

 

Marnowanie jedzenia
Thermomix na raty? Możesz mieć Thermomix już od 142 zł / miesiąc... Zapraszamy 🙂

Pozostało trochę czerstwego chleba? Smakowite  Brownie z jego dodatkiem ląduje na stole..

I można tak długo.

Ale oszczędność produktów to nie wszystko.
Często brakuje Ci jakiegoś składnika i na szybko biegniesz do jedynego otwartego ( najdroższego) sklepu w okolicy by dokupić brakujące produkty? U nas kiedyś często. Dzisiaj naprawdę sporadycznie. Z aplikacją Cookidoo przygotowujemy plan posiłków na kilka dni do przodu. Aplikacja od razu generuje nam listę zakupów która od razu pojawia się na telefonie. Więc jedna wyprawa do ekonomicznego sklepu – i zakupy na tydzień zrobione.
Nie skłamię jeżeli ocenię – że dzięki temu oszczędzamy rodziną  przynajmniej 100,00 zł miesięcznie. Nie wierzysz? Policz ile miesięcznie wydajesz i ile tracisz czasu na  niespodziewane i nie przewidziane szybkie zakupy.

 

Podsumowanie - czy oszczędzamy na korzystaniu z urządzenia Thermomix?

Oczywiście.
Tylko z powyższej kalkulacji wychodzi..
Pieczywo – 100.00zł
Napoje – 15.00zł
Smoothie – 30 zł
Jedzenie na wynos – 80.00zł
Nie marnowanie produktów i przemyślane zakupy – 100.00zł
A gdzie dużo większy koszt kupnych sosów , majonezów, dipów, ketchupów, dżemów, ciast, itd itd itd..?
I na koniec coś o czym nie możemy zapominać a co jest bezcenne – to wszystko z zachowaniem niezwykle  jak nigdy dotąd zróżnicowanej , zdrowej, pełnowartościowej diety 🙂 Z wyeliminowaniem wielu wysoko przetworzonych produktów, konserwantów, zagęszczaczy, barwników i całej tej gamy dodatków, które spożywamy tylko dlatego, by napój, ketchup  czy inny produkt  miał roczny termin ważności do spożycia..

Jeżeli też chcesz oszczędzać ale nie wiesz jak.. napisz do nas lub jeszcze lepiej zadzwoń. Jeżeli posiadasz Thermomix, możemy nawzajem wymienić się doświadczeniem, przepisami i pomysłami. Jeżeli jeszcze nie masz – podzielę się z tobą swoim doświadczeniem i może wspólnie coś ugotujemy? Chętnie pokażę ci wszystkie zalety, jak i te nieliczne wady  urządzenia.
A ewentualną decyzję dotyczącą zakupu – podejmiesz już sam/a.
Thermomix to nie jest robot kuchenny. To przyjaciel domu i kuchni. I jak widzisz, nawet kupując go na raty, bez problemu spłaci się on sam. I jeszcze trochę zostanie 🙂

Nie zapomnij wpaść na nasz BLOG – znajdziesz nowinki, porady i recenzje przepisów