fbpx

Gotujemy Rodzinnie

Thermomix czy Lidlomix?

Porównanie Urządzeń Thermomix TM6 i Lidlomix


Średnio co 3 dni  ktoś zadaje nam pytanie: 

Czy opłaca się zapłacić więcej za Thermomix?
Które urządzenie jest lepsze?
Kupić Thermomix czy Lidlomix?
A czym się różni Thermomix od Mounsier Cuisine zwanego dalej Lidlomixem ( od nazwy sieci która go sprzedaje).

Pomimo tego, że postanowiliśmy kiedyś nie poruszać tego tematu ( są zwolennicy, sympatycy jak i przeciwnicy i tego i tego rozwiązania) , ilość powracających bez przerwy pytań jest tak duża, że podjęliśmy decyzję by jednak opublikować nasze doświadczenia w tym temacie.

Ale to wyłącznie nasze, prywatne doświadczenie – 4 osobowej rodziny która gotowała na obu urządzeniach. 

MIELIŚMY PRZYJEMNOŚĆ GOTOWAĆ W NASZYM DOMU NA OBU URZĄDZENIACH .

Przyznam że kiedyś nie dopuszczałem nawet myśli o zakupie urządzenia Thermomix. Wydanie 5 tysięcy złotych na garnek wydawało mi się głupie, niepotrzebne i snobistyczne. Z podkreśleniem słowa „głupie”.
Najpierw kupiliśmy Lidlomix, po kilku miesiącach zdecydowaliśmy się jednak go sprzedać i zakupić Thermomix TM 6.
Czemu?

 

CZY LIDLOMIX DZIAŁAŁ? .. NO ... DZIAŁAŁ.

CZY DAŁO SIĘ NA LIDLOMIXIE GOTOWAĆ? .. NO ... DAŁO SIĘ

CZY LIDLOMIX SIĘ PSUŁ? … NAM sIĘ PRZEZ 5 MIESIĘCY NIE ZEPSUŁ

Akcesoria Thermomix
Akcesoria Lidlomix

Najlepsze diety na Thermomix i Lidlomix?

Jeżeli szukacie skutecznych diet na któreś z tych urządzeń i macie dość nie działających eksperymentów –  to tylko Gabinet Dietetyczny J&M Professional ( SprawdzonyDietetyk.pl)

Indywidualne podejście, diety w wielu pakietach, wykwalifikowana i doświadczona kadra, świetne wsparcie i pomoc. To po prostu działa.

Cóż więc zadecydowało o sprzedaży Lidlomixa i zakupie 2 x droższego urządzenia Thermomix ?

Tak naprawdę przypadek. Gotując w Lidlomixie nie mając porównania ( nie znając urządzenia Thermomix ) byliśmy czasami lekko zawiedzeni działaniem i rozwiązaniami, ale nie sfrustrowani.
Przez przypadek trafiliśmy na prezentację urządzenia Thermomix a następnie dzięki uprzejmości koleżanki -przez kilka dni testowaliśmy go w domu.
I już nie było wyjścia. 🙂
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że niniejsza publikacja to wyłącznie nasze doświadczenie. Doświadczenie 4 osób – czteroosobowej, 2-pokoleniowej rodziny która próbowała gotować prawie codziennie na urządzeniu Lidlomix, a teraz gotuje codziennie na urządzeniu Thermomix. Rodziny w której każdy z domowników dysponując tymi urządzeniami gotował. I na jednym z nich gotuje nadal.

Zebraliśmy tutaj wszystkie plusy i minusy obu urządzeń, wynikające z doświadczeń i  naszej pracy na nich, dodatkowo pozwalając sobie na porównanie walorów użytkowych. Sam jestem automatykiem i od 20 lat zajmuję się zawodowo projektowaniem urządzeń  dla przemysłu spożywczego,  więc pozwoliłem sobie ze swojej strony wtrącić także uwagi i porównanie rozwiązań ze strony technicznej. 
Prawdopodobnie znajdą się osoby które mają inne doświadczenia. Piszcie nam o nich. Zależy nam na bezstronności więc wszelkie otrzymane uwagi nadające się do publikacji opublikujemy pod artykułem.  Napiszemy też do nich chętnie odpowiedzi.
Ale prosimy byście użyli argumentów – stwierdzenia że urządzenie „x” jest złe bo jest złe.. lub dobre bo jest dobre, niewiele wniesie. Jeżeli uważacie też, że inaczej odbieracie którąkolwiek z wad lub zalet urządzenia – też dajcie znać.

Porównanie

Lidlomix a Thermomix..

 1. Po pierwsze : Na obu  urządzeniach można gotować. Można na nich  przygotować w prostszy lub trudniejszy sposób różnorodne zupy, gulasze, pasty, sałatki, desery, lody, musy, dania główne. Jednak komfort, czas gotowania i efekty są  inne.
 2. Po drugie : Oba urządzenia pozwalają na gotowanie na kilku poziomach. Można  np. w naczyniu miksującym ugotować gulasz,  na nim na parze  delikatnie ugotować  ziemniaki oraz warzywa, jednocześnie wykorzystując do maksimum włożoną do gotowania energię. Niestety na różnych urządzeniach z różnym skutkiem.
 3. Po trzecie : W przypadku innych potraw  takich jak lasagne, ciasto, zapiekanki  czy chleb – w obu urządzeniach robimy najbardziej pracochłonne prace, po których wystarczy np. wylać masę na przygotowaną blachę do pieczenia czy rozłożyć na blaszce składniki i włożyć do piekarnika lub usmażyć na patelni.  Są za to różnice w jakości potraw, w pracochłonności przy myciu naczynia, nie wszystkie potrawy można też wykonać w prosty sposób na każdym z urządzeń.
 4. I Thermomix TM6 i Lidlomix  posiadają  dodatkowe funkcje ( Thermomix więcej, lidlomix mniej) jak kruszenie lodu, szatkowanie, miksowanie, podgrzewanie, mielenie czy robienie cukru pudru z cukru kryształ. Niestety efekty ich zastosowania też są różne i efekt końcowy nie zawsze jest taki sam, szczególnie przy gotowaniu z aplikacji Cookidoo która jest przystosowana do urządzenia Thermomix.

THERMOMIX firmy VORWERK

Lidlomix firmy HOYER GmbH

• Obsługa wyświetlacza

Thermomix TM6
Czuły i precyzyjny. Przy korzystaniu z Cookidoo prędkość działania zależy od jakości WiFi.

Lidlomix

Często się „zamyślał” „mielił”, działał z opóźnieniem co jest denerwujące przy stałym wykorzystywaniu. To jak ekonomiczny  telefon Samsung mojej mamy, który po każdym kliknięciu  najpierw myśli przez kilka sekund a dopiero później wyświetla.

 • Waga

Thermomix TM6

Działa rewelacyjnie i płynnie z dokładnością do 1 grama.

Lidlomix

Jak wyświetlacz… Generalnie zamula. Podczas nasypywania produktu waga pokazuje aktualną wagę ale .. z przed dwóch ..trzech sekund co jest wybitnie denerwujące i znacznie utrudnia płynne dozowanie składników. Sypiesz..czekasz na wyrównanie wagi.. sypiesz.. czekasz.. sypiesz czekasz itd.
Czyli należy dużo wolniej wrzucać/wsypywać/wlewać skłądniki by waga miała czas się „zastanowić” Można było do tego przywyknąć, ale było to uciążliwe i spowalniało niepotrzebnie proces gotowania.
Podziałka wagi nie tak jak w Thermomix do 1 grama – w Lidlomix do 5 gramów.
Więc czytając przepisy  z aplikacji Cookidoo co chwilę natrafialiśmy na problemy dotyczące np. dodaj 8 gr. oliwy.  Jak, skoro mam albo 5 a potem od razu 10?

 • Bezpieczeństwo

Thermomix TM6

Samozamykająca się pokrywa. Kładziemy pokrywę na naczynie jedną ręką i przy załączaniu urządzenia urządzenie samo ją zamyka oraz otwiera.  Mega wygodne.

Lidlomix

Pokrywa nakładana 2 rękami którą musimy często dociskać by ją przekręcać i uszczelniać. Czasami trafienie pokrywą i poprawne jej nałożenie przy np. zabrudzonych rękach nie udawało się po parę razy.  Do zaakceptowania w urządzeniu za 300 zł ale nie za tysiące..

 • Naczynie miksujące

Thermomix TM6

Na początku wydawało nam się że pojemność 2,2 L to za mało. Nie. Dla 4 a nawet 5 osobowej rodziny to w sam raz. 

Za to wyjmowanie i wkładanie naczynia – poręczność, waga  i kształt – bardzo na korzyść Thermomix. Wg nas to doskonałe, przemyślane optymalne rozwiązanie .  A jednoręczne wyjmowanie, przelewanie i obsługa naczynia – bezcenna.

Lidlomix

Większa pojemność naczynia  wydaje się na  plus dla dużych rodzin.  Ale tylko wydaje się. I to z różnych przyczyn :
Np.  duży atut Thermomix – czyli aplikacja z przepisami Cookidoo ( do której użytkownicy Lidlomix muszą dodatkowo wykupić dostęp) i z której odczytuje przepisy większość użytkowników Lidlomixa, ( odczytuje bo nie są one uruchamiane automatycznie jak w Thermomix – ale odczytywane są przez gotujących  na swoim telefonie i każdorazowo ręcznie ustawiają parametry urządzenia – temperaturę, czas, prędkość mieszania, kierunek obrotów przed każdą operacją więc czasami i 30 razy na przepis, to jakby papierowa książka kucharska – w thermomix dzieje się to automatycznie) – więc te przepisy przygotowane są właśnie na pojemność naczynia Thermomix, a nie zawsze da się gotować większą porcję.
W każdym razie trzeba pogotować trochę by zobaczyć jak bardzo ta konstrukcja przeszkadza. Konieczność podnoszenia naczynia 2 rękami – które w kuchni często są czymś zajęte lub brudne – niestety na minus. Kwestia przelewania, obsługi, wkładania,…
Miało ono jeszcze jeden ogromny dla nas minus – przy wyjmowaniu i wkładaniu trzeba je było podnieść na dużo wyższą niż w Thermomix TM6 wysokość. I tu okazało się że mamy kolizję z wiszącymi szafkami kuchennymi. Do założenia czy zdjęcia naczynia musieliśmy całe urządzenie przesuwać na blacie do przodu by dało się wykonać tę operację. W Thermomix wystarczy naczynie podnieść na 10 cm i da się je wyjąć.

Dodatkowy problem nastręcza pokrywka, która jest od spodu użebrowana, ma wiele zakamarków i załamań i jest bardzo trudna do umycia . Tu po prostu przekombinowali, mycie dla nas pokrywy to był koszmar – więc za każdym razem po gotowaniu lądowała w zmywarce.

 • Silnik, napęd

Thermomix TM6

Bezobsługowy,  reluktancyjny  trwały silnik bezszczotkowy bez części zużywających się. Tę część doceni każdy mechanik który szukał szczotek do nietypowego silnika… Tu problem nie istnieje.

Lidlomix

Zwykły silnik szczotkowy z metalowym wentylatorem. Do tego silnik nietypowy. Więc zużycie szczotek prawdopodobnie oznacza wysyłkę urządzenia do  serwisu i kilka tygodni bez urządzenia + solidne koszty.

Napęd bezpośrednio przekazywany na noże bez elementów mogących ulec uszkodzeniu. To rewelacyjne i zaawansowane technologicznie rozwiązanie.

Głośność – podczas pracy cichy, bardzo hałaśliwy na wysokich obrotach  przy kruszeniu lodu.

Napęd za pomocą przekładni oraz paska klinowego. Częstym problemem Lidlomix jest przegrzewanie się napędu przy wyrabianiu ciężkich ciast. Paski klinowe wymagają wymian – znowu serwis.

Głośność – także bardzo hałaśliwy na wysokich obrotach , generalnie naszym zdaniem znacznie głośniejszy od  TM -6 co bywało deprymujące i mobilizowało do wychodzenia z  kuchni.

Obroty maksymalne 10700 pozwalające na bezproblemowe mielenie i rozdrabnianie wszelkich produktów .

Obroty maksymalne 5200. Z tego też powodu mielenie często trwa kilkakrotnie dłużej gotując np. z Cookidoo.  Niestety nie udawało nam się osiągnąć takiego poziomu miksowania np. zupy krem czy cukru pudru jak na thermomix, pomimo wydłużania znacznie czasu. Te obroty po prostu są zbyt niskie jak dla niektórych zadań z którymi TM 6 radzi sobie bez problemu.

 • Niezawodność

Thermomix powstał w 1961 roku i od tego czasu jest wciąż ulepszany

Na rynku jest wiele urządzeń ze starszych wersji które są cały czas są używane. Mamy w rodzinie Thermomix który pracuje od 17 lat prawie codziennie, i w tym czasie tylko raz tylko były w nim wymieniane noże. Thermomix słynie z niezawodności . Oczywiście zdarzają się sporadycznie rozwiązywane na bieżąco zgłoszenia związane z obudową lub np. nieprawidłowymi wskazaniami wagi.

Lidlomix powstał kilka lat temu .

Patrząc na konstrukcję urządzenia mam poważne wątpliwości czy wytrzyma kilka lat eksploatacji bez napraw. Silnik ze zużywającymi się szczotkami, przekładnia, pasek klinowy, przekazanie napędu nie wróżą moim zdaniem długiego życia. Oczywiście przy sporadycznej eksploatacji nie powinno następować szybkie zużycie. Od nowości urządzenie czasami przy trudniejszych czynnościach przegrzewa się. To deprymujące i uciążliwe gdy śpieszymy się coś ugotować a tu wymuszone przerwy…

Dieta Low Fodmap na Thermomix – kompendium wiedzy

 • Przepisy

Thermomix TM6
Wyposażony jest w obsługę oprogramowania Cookidoo dającego dostęp do kilkudziesięciu tysięcy przepisów z całego świata, z czego w chwili pisania tego artykułu-ponad 5050 w języku polskim. Przepisy posiadają zdjęcia a część nich filmy instruktażowe – w jaki sposób wykonać trudniejsze procesy ( filmy widoczne tylko dla urządzenia Thermomix ). Cookidoo prowadzi nas krok po kroku przez najtrudniejsze przepisy wyświetlając na ekranie dokładny opis kolejnych kroków, waży, dostosowuje lub ogranicza prędkość noża, zmienia automatycznie kierunek pracy noży, prosi o zastosowanie odpowiednich akcesoriów itd.

Lidlomix

Ok. 500 zaprogramowanych przepisów. Użytkownicy Lidlomix korzystają często z Cookido – ale na zasadzie odpalenia aplikacji na telefonie i ręcznego wykonywania opisanych tam funkcji , czasami ze średnim skutkiem ze względu na zmianę pojemności, prędkość noży, dokładność wagi itd. Kupując Thermomix otrzymujemy czasowy dostęp do aplikacji za darmo. Tutaj od razu należy wykupić dostęp.

 • Mycie

Thermomix TM6

Thermimix posiada kilka zautomatyzowanych trybów mycia – np. po cieście czy po przypaleniu. Wszystki elementy  można myć w zmywarce. W 95 % właściwe dobrany program myje doskonale naczynie.

Lidlomix

Nie posiada trybów mycia ale ma taką funkcję –  można nalać wody , odrobinę płynu do mycia naczyń i załączyć obroty noża ew. podgrzewanie. Części można myć w zmywarce. Efekt różny, szczególnie z użebrowaną pokrywką.

 • Wygląd/konstrukcja

Porównując konstrukcję między modelami Thermomix TM6 i Monsieur Cuisine Connect, nie mamy wątpliwości co wygląda lepiej. Dla nas wszystkich bezwarunkowo  smuklejszy, mniejszy i  nowocześniejszy jest Thermomix. Dodatkowo dużym plusem są dwa ramiona chwytające pokrywę podczas gotowania.  Monsieur Cuisine Connect wyglądał w naszej kuchni  nieporęcznie. Był stosunkowo ciężki i zajmował dużo więcej miejsca niż TM6.  To było ważne także dlatego, że czasami bierzemy robot kuchenny np. na działkę czy wczasy. Przewożenie Thermomix jest dziecinnie proste –uruchomienie trybu transportu , włożenie do torby i jedzie. Niestety z Lidlomix zawsze był kłopot z pakowaniem .

Podsumowując:

 

Thermomix TM6

Monsieur Cuisine Connect ( Lidlomix)

Materiały

·        Materiały użyte w Thermomix posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Wszystkie razem z obudową mogą mieć kontakt z produktami spożywczymi ( certyfikaty dostępne w firmie Vorwerk).  Mogą też wytrzymać wysokie temperatury gotowania przez określony czas.

Producent nie informuje o pochodzeniu materiałów ani o dostępnych atestach poza samym naczyniem. Na próżno szukać informacji z czego wykonane są elementy mające kontakt z produktem.

Silnik

Silnik – wyjątkowy silnik bezobsługowy , bezszczotkowy. Mniejsze zużycie prądu – większa siła.

Zwykły silnik szczotkowy o większym poborze prądu ale mniejszej sile, czasami przegrzewający się, ze zwykłym blaszanym wentylatorem.

Obroty maksymalne noży

10700 obr/min

5200 obr/min

Zamykanie pokrywy

automatyczne łapy zamykające.

Nakładana i przekręcana pokrywa

Napęd

napęd przenoszony bezpośrednio dzięki zaawansowanemu silnikowi.

Napęd przez przekładnię z paskiem klinowym.

Przekazanie napędu

Pewniejsze rozwiązanie wieloklinu mocującego noże które jest bezpośrednio nad silnikiem.

Przesunięty silnik z przekładnią

Serwis

W wielu miastach w Polsce. Po zgłoszeniu – kurier odbiera urządzenie od nas z domu i dostarcza po naprawie do domu często w ciągu kilku dni.

Jeden serwis centralny, urządzenie dostarczyć samemu do sklepu i pozostaje czekać…. Znajomi czekali prawie 3 tygodnie.

Budowa

Bardziej kompaktowa. Mniejszy, lżejszy, smuklejszy. Bierzmy ze sobą na wakacje,

Jest bardzo duży, zajmuje dużo miejsca na blacie kuchennym i w ew. transporcie.

Przepisy

Kilkadziesiąt tysięcy przepisów z aplikacji Cookidoo

Wielokrotnie mniej przepisów zabudowanych w urządzeniu.

Wady

Cena

Problemy z odpornością na temperaturę – przegrzewanie się silnika, zbyt mała moc, zbyt małe obroty noży. Problemy z mieleniem, duże nieporęczne naczynie,

Wsparcie i pomoc

Sprzedaż wyłącznie przez przedstawicieli handlowych którzy służą wsparciem, pomocą i radą przez cały okres korzystania z urządzenia. Przeszkolą, pomogą , doradzą. Zawsze gotowi by pomóc i wesprzeć – niezależnie od dnia tygodnia.

Brak.

   

Funkcjonalność

Bez zastrzeżeń – bardzo duża.

Zróbcie masło orzechowe, napój z pietruszki, cukier puder,  i setki innych przepisów  w TM i Lidlomix. Dla nas nie ma porównania. Nie da się skarmelizować, nie da się smażyć ( zbyt niska dopuszczalna temperatura), nie da się zmiksować twardych lub nieregularnych przedmiotów na mąkę, potrawy nie wychodzą wystarczająco wygładzone. Jest to uciążliwe np. w zupach krem czy koktajlach –  o ile mamy porównanie.
Spróbujcie rozdrobnić np. jeden ząbek czosnku w TM i Lidlomixie. TM-6 radzi sobie z tym doskonale, w Lidlomixie  mieliśmy z  tym wieczny problem.  Itd.  Mięso w naszych potrawach było rozwalone, rozdrobnione. W TM-6 wychodzi bez zarzutu.

Przypalenia

Zdarzają się sporadycznie

Zdarzały nam się notorycznie, szczególnie przy owsiankach czy gęstych potrawach. 

Obsługa

Brak

Aby wyjąć naczynie należy je wysoko podnieść w czym przeszkadzały szafki kuchenne. Konieczność dociskania i kombinowania z przekręcaniem pokrywy by naczynie zamknąć.

Smażenie

Tak ( 160 st.C)

Raczej nie ( 130 st.C to zbyt niska temperatura)

Gotowania na parze

Tak

Tak

Ubijanie

Tak

Tak

Emulgowanie

Tak

Tak

Gotowanie

Tak

Tak

Rozdrabnianie

Tak

Tak

Siekanie

Tak

Tak

Mieszanie

Tak

Tak

Ugniatanie

Tak

Tak/przegrzewanie się

Miksowanie

Tak

Tak

Blendowanie

Tak

Tak

Ważenie

Tak

Tak

Mielenie

Tak

Nie

Gotowanie

Tak

Tak

Wyrabianie ciasta

Tak ( specjalne programy sekwencyjne)

Tak/nie ( Jako mieszanie)+ Przegrzewanie się.

Wbudowane programy

Tak

nie

Karmelizacja

Tak

nie

Wolne gotowanie

Tak

nie

Gotowanie sous vide

Tak

nie

Gotowanie ryżu

Tak

nie

Zagęszczanie

Tak

nie

Wstępne mycie

Tak

nie

Smażenie

Tak

nie

Fermentacja

Tak

nie

Thermomix czy lidlomix wygląd wyświetlacza
Thermomix i Lidlomix z góry
Thermomix czy Lidlomix?

Nawet sam Lidl w swojej reklamie zawierającej mielenie orzechów wykorzystuje…. Thermomix …

 

PODSUMOWANIE

Dla nas porównanie tych dwóch urządzeń nie ma tak naprawdę sensu. To różne urządzenia dla różnych grup odbiorców. To jak porównanie nowego flagowego Smartfona ( A Thermomix kosztuje przecież tyle ile markowy telefonz wyższej półki)  z budżetowym smartfonem mało znanej firmy. I z tego i z tego da się dzwonić, surfować po internecie, odebrać e-mail. Ale robi się to w różnym czasie, z różnym komforcie, niestety z różnym skutkiem. I z jednego będziemy korzystać przez 10 lat, drugi tańszy będzie wymagał wymiany za 2..3 lata…

Możemy się sprzeczać na temat funkcji, stabilności, cech urządzenia, ale myślę że i to i to urządzenie znajdzie swoich nabywców.

I to właśnie miłość do urządzenia Thermomix, znajomość  jego możliwości , możliwość porównania czasu spędzanego w kuchni kiedyś i teraz, różnorodności posiłków, angażowania się w gotowanie dzieci,  oszczędność pieniędzy i wiele wiele wiele innych.. tak naprawdę bezcennych rzeczy zadecydowało że zrozumieliśmy fenomen Thermomix.
I z miłości do gotowania, chętnie dzielimy się tą wiedzą z innymi.
Ale dalecy jesteśmy do przekonywania czy kłótni. Jak napisaliśmy kilkakrotnie – my wybraliśmy. Wy możecie wybrać.

A na koniec, odpowiadając na pytanie, które urządzenie jest lepsze ….
Cóż.. mamy kilkadziesiąt klientów którzy sprzedali lub oddali lidlomix by kupić Thermomix. Nie znamy nikogo kto chciał by zamienić Thermomix na Lidlomix.