fbpx

Thermomix czy Lidlomix?

Z pasji do gotowania - Thermomix

Thermomix czy Lidlomix?

Porówanie urządzeń Thermomix i Lidlomix

Średnio co 3 dni  ktoś zadaje nam pytanie: 
Czy opłaca się zapłacić więcej za Thermomix?
Które urządzenie jest lepsze?
Kupić Thermomix czy Lidlomix?
A czym się różni Thermomix od Mounsier Cuisine zwanego dalej Lidlomixem ( od nazwy sieci która go sprzedaje).

Pomimo tego, że postanowiliśmy kiedyś nie poruszać tego tematu ( są zwolennicy, sympatycy jak i przeciwnicy i tego i tego rozwiązania) , ilość powracających bez przerwy pytań jest tak duża, że podjęliśmy decyzję by jednak opublikować nasze doświadczenia w tym temacie.

MIELIŚMY PRZYJEMNOŚĆ GOTOWAĆ W NASZYM DOMU NA OBU URZĄDZENIACH .

Przyznam że kiedyś nie dopuszczałem nawet myśli o zakupie urządzenia Thermomix. Wydanie 5 tysięcy złotych na garnek wydawało mi się głupie, niepotrzebne i snobistyczne. Z podkreśleniem słowa „głupie”.
Najpierw kupiliśmy Lidlomix, po kilku miesiącach zdecydowaliśmy się jednak go sprzedać i zakupić Thermomix TM 6.
Czemu?

 

CZY LIDLOMIX DZIAŁAŁ? .. NO DZIAŁAŁ.

CZY DAŁO SIĘ NA LIDLOMIXIE GOTOWAĆ? .. OCZYWIŚCIE DAŁO SIĘ

cZY LIDLOMIX SIĘ PSUŁ? … nAM NIE .

Cóż więc zadecydowało o sprzedaży Lidlomixa i zakupie 3 x droższego urządzenia Thermomix ?

Tak naprawdę przypadek. Gotując w Lidlomixie nie mając porównania byliśmy zadowoleni.
Przez przypadek trafiliśmy na prezentację urządzenia Thermomix a następnie dzięki uprzejmości koleżanki -przez kilka dni testowaliśmy go w domu.
I już nie było wyjścia. 🙂
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że niniejsza publikacja to wyłącznie nasze doświadczenie. Doświadczenie 4 osób – czteroosobowej, 2-pokoleniowej rodziny która gotowała prawie codziennie na urządzeniu Lidlomix, a teraz gotuje prawie codziennie na urządzeniu Thermomix. Rodziny w której każdy z domowników dysponując tymi urządzeniami gotował. I gotuje nadal.

Zebraliśmy tutaj wszystkie plusy i minusy obu urządzeń, wynikające z naszej pracy na nich, dodatkowo pozwalając sobie na porównanie walorów użytkowych. Sam jestem automatykiem i od 20 lat zajmuję się zawodowo projektowaniem urządzeń  przemysłowych  dla przemysłu spożywczego,  więc pozwoliłem sobie ze swojej strony wtrącić także uwagi i porównanie rozwiązań ze strony technicznej. 
Prawdopodobnie znajdą się osoby które mają inne doświadczenia. Piszcie nam o nich. Zależy nam na bezstronności więc wszelkie otrzymane uwagi nadające się do publikacji 😊 opublikujemy pod artykułem.  Napiszemy też do nich chętnie odpowiedzi.  

Porównanie

Lidlomix a Thermomix..

1)     
Po pierwsze : Na obu  urządzeniach  można gotować. Można na nich  wyczarować w prosty sposób różnorodne zupy,
gulasze, pasty, sałatki, desery, lody, musy, dania główne.

2)     
Po drugie : Oba urządzenia
pozwalają na gotowanie na kilku poziomach. Można  np. w naczyniu miksującym ugotować gulasz,  na nim na parze  delikatnie ugotować ryby, ziemniaki oraz warzywa,
 jednocześnie wykorzystując do maksimum
włożoną do gotowania energię.

3)     
Po trzecie : W
przypadku innych potraw  takich jak
lasagne, ciasto, zapiekanki  czy chleb –
w obu urządzeniach robimy najbardziej pracochłonne prace, po których wystarczy
np. wylać masę na przygotowaną blachę do pieczenia czy rozłożyć na blaszce
składniki i włożyć do piekarnika lub usmażyć na patelni.  

4)     
I Thermomix TM6 i
Lidlomix  posiadają  dodatkowe funkcje jak kruszenie lodu, szatkowanie,
miksowanie, podgrzewanie, mielenie czy robienie cukru pudru z cukru kryształ.

5)     
I jedno i drugie
urządzenie posiada przy zakupie podobne wyposażenie.

6)     
I oba urządzenia  po skończonej pracy same się wypłuczą/ umyją..

 Więc niby to samo a jednak…

THERMOMIX firmy VORWERK

Lidlomix firmy HOYER GmbH

• Obsługa wyświetlacza

Thermomix TM6

Czuły i precyzyjny. Często dłużej myśli przy  wyszukiwaniu przepisów w Cookidoo co bywa lekko deprymujące.

Lidlomix

Często się „zamyślał” „mielił”, działał z opóźnieniem co jest denerwujące przy stałym wykorzystywaniu. To jak ekonomiczny  telefon Samsung mojej mamy, który po każdym kliknięciu  najpierw myśli przez kilka sekund a dopiero wyświetla.

  • Waga

Thermomix TM6

Działa płynnie.

Lidlomix

Jak wyświetlacz… zdarzało się że waga pokazywała aktualną wagę ale .. z przed sekundy .. dwóch. Dlatego należało dużo wolniej wrzucać/wsypywać produkty by waga miała czas się „zastanowić” Można było do tego przywyknąć, ale było to uciążliwe i spowalniało niepotrzebnie proces gotowania.

  • Bezpieczeństwo

Thermomix TM6

Samozamykająca się pokrywa. Kładziemy pokrywę na naczynie jedną ręką i przy załączaniu urządzenia urządzenie samo ją zamyka oraz otwiera.  

Lidlomix

Pokrywa nakładana 2 rękami którą musieliśmy dociskać by ją przekręcać i uszczelniać. Trzeba było ją dociskać podczas niektórych operacji.

 

  • Naczynie miksujące

Thermomix TM6

Na początku wydawało nam się że pojemność 2,2 L to za mało. Nie. Dla 4-osobowej rodziny to w sam raz. Dla niektórych  rodzin jej pojemność może stanowić utrudnienie.

Za to wyjmowanie i wkładanie naczynia – poręczność, waga  i kształt – bardzo na korzyść Thermomix. Wg nas to doskonałe, przemyślane optymalne rozwiązanie .  A jednoręczne wyjmowanie, przelewanie i obsługa naczynia – bezcenna.

Lidlomix

Większa pojemność naczynia  to plus dla dużych rodzin
Nie dla nas. Konieczność podnoszenia naczynia 2 rękami – które w kuchni często są czymś zajęte – niestety na minus. Kwestia przelewania, obsługi…
Miało jeszcze jeden ogromny dla nas minus – przy wyjmowaniu i wkładaniu trzeba je było podnieść na dużo wyższą niż w Thermomix TM6 wysokość. I tu okazało się że mamy kolizję z wiszącymi szafkami kuchennymi. Do założenia czy zdjęcia musieliśmy całe urządzenie przesuwać na blacie do przodu by dało się wykonać tę operację.

  • Silnik, napęd

Thermomix TM6

Bezobsługowy,  reluktancyjny  trwały silnik bezszczotkowy bez części zużywających się.

Lidlomix

Zwykły silnik szczotkowy z metalowym wentylatorem.

Napęd bezpośrednio przekazywany na noże bez elementów mogących ulec uszkodzeniu.

Głośność – bardzo hałaśliwy na wysokich obrotach szczególnie przy kruszeniu lodu.

Napęd za pomocą przekładni oraz paska klinowego.

Głośność – także bardzo hałaśliwy na wysokich obrotach , generalnie naszym zdaniem znacznie głośniejszy od  TM -6 co bywało deprymujące i mobilizowało do wychodzenia z  kuchni.. do czasu wyjścia z kuchni.

Obroty maksymalne 10700 pozwalające na bezproblemowe mielenie i rozdrabnianie .

Obroty maksymalne 5200. Z tego też powodu mielenie często trwa nawet 2 x dłużej gotując np. z Cookidoo.  Niestety nie udawało nam się osiągnąć takiego poziomu miksowania np. zupy krem czy cukru pudru jak na thermomix, pomimo wydłużania znacznie czasu. Te obroty po prostu zbyt niskie jak dla niektórych zadań z którymi TM 6 radzi sobie bez problemu.

  • Niezawodność

Thermomix powstał w 1961 roku i od tego czasu jest wciąż ulepszany

Na rynku jest wiele urządzeń ze starszych wersji które są cały czas są używane. Mamy w rodzinie Thermomix który pracuje od 14 lat prawie codziennie, i w tym czasie tylko raz tylko były w nim wymieniane noże. Thermomix słynie z niezawodności . W ostatnich urządzeniach zdarzają się rozwiązywane na bieżąco zgłoszenia związane z obudową lub np. nieprawidłowymi wskazaniami wagi.

Lidlomix powstał kilka lat temu prawdopodobnie na wzór jednego ze wcześniejszych modeli urządzenia Thermomix .

Patrząc na konstrukcję urządzenia mam poważne wątpliwości czy wytrzyma kilka  lat eksploatacji bez napraw. Silnik ze zużywającymi się szczotkami, przekładnia, pasek klinowy, przekazanie napędu nie wróżą moim zdaniem długiego życia. Oczywiście przy sporadycznej eksploatacji nie powinno następować szybkie zużycie. Od nowości urządzenie czasami przy trudniejszych czynnościach przegrzewa się. To deprymujące i uciążliwe gdy śpieszymy się coś ugotować a tu wymuszone przerwy…

  • Przepisy

Thermomix TM6

Wyposażony jest w obsługę oprogramowania Cookidoo dającego dostęp do kilkudziesięciu tysięcy przepisów z całego świata, z czego obecnie ponad 4000 w języku polskim. Przepisy posiadają zdjęcia a część nich filmy instruktażowe – w jaki sposób wykonać trudniejsze procesy.
Z zakupem kupujący otrzymujemy 6 miesięcy dostępu do aplikacji gratis + miesiąc za założenie konta. Zakup na kolejny rok wiąże się niestety z kosztem ok. 140 zł.

Lidlomix

Ok. 500 zaprogramowanych przepisów. Korzystaliśmy z Cookido – ale na zasadzie odpalenia aplikacji na telefonie i ręcznego wykonywania opisanych tam funkcji , czasami ze średnim skutkiem – a koszt korzystania z Cookido jest taki sam jak dla Thermomix.

  • Mycie

Thermomix TM6

Thermimix posiada kilka zautomatyzowanych trybów mycia – np. po cieście czy po przypaleniu. Wszystki elementy  można myć w zmywarce

 

Lidlomix

Nie posiada trybów mycia ale można nalać wody , odrobine płynu do mycia naczyń i załączyć obroty noża ew. podgrzewanie. Części można myć w zmywarce.

  • Wygląd/konstrukcja

Porównując konstrukcję między modelami Thermomix TM6 i Monsieur Cuisine Connect, nie mamy wątpliwości co wygląda lepiej. Dla nas wszystkich bezwarunkowo  smuklejszy, mniejszy i  nowocześniejszy Thermomix. Dodatkowo dużym plusem są dwa ramiona chwytające pokrywę podczas gotowania.  Monsieur Cuisine Connect wyglądał w naszej kuchni  nieporęcznie. Był stosunkowo ciężki i zajmował dużo więcej miejsca w kuchni niż TM6.  To było ważne ponieważ czasami bierzemy robot kuchenny np. na działkę. Przewożenie Thermomix jest dziecinnie proste –uruchomienie trybu transportu , włożenie do torby i jedzie. Niestety z Lidlomix zawsze był kłopot z pakowaniem .

Podsumowując:

 

Thermomix TM6

Monsieur Cuisine Connect ( Lidlomix)

Materiały

·        Materiały użyte w Thermomix posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Wszystkie razem z obudową mogą mieć kontakt z produktami spożywczymi ( certyfikaty dostępne w firmie Vorwerk).  Mogą też wytrzymać wysokie temperatury gotowania przez określony czas.

 

Materiały niewiadomego pochodzenia. Producent nie informuje o pochodzeniu materiałów ani o dostępnych atestach poza samym naczyniem .

Silnik

Silnik – wyjątkowy silnik bezobsługowy , bezszczotkowy. Mniejsze zużycie prądu – większa siła.

Lidlomix zwykły silnik szczotkowy o większej poborze prądu ale mniejszej sile, czasami przegrzewający się, z blaszanym wentylatorem.

Obroty maksymalne noży

10700 obr/min

5200 obr/min

Zamykanie pokrywy

łapy zamykające.

Nakładana i przekręcana pokrywa

Napęd

napęd przenoszony bezpośrednio dzięki zaawansowanemu silnikowi.

Napęd przez przekładnię z zużywającym się paskiem klinowym.

 

Przekazanie napędu

Pewniejsze rozwiązanie wieloklinu mocującego noże które jest bezpośrednio nad silnikiem.

Przesunięty silnik z przekładnią

Serwis

W każdym dużym mieście. Kurier odbiera urządzenie i dostarcza po naprawie do domu często w ciągu 3-4 dni.

Jeden serwis centralny, urządzenie dostarczyć samemu do sklepu i czekać…. Znajomi czekali prawie 3 tygodnie.

 

 

Budowa

Bardziej kompaktowa. Mnieszy, lżejszy, smuklejszy. Bierzmy ze sobą na wakacje,

Jest bardzo duży, zajmuje dużo miejsca na blacie kuchennym i w ew. transporcie.

 

Przepisy

Kilkadziesiąt tysięcy przepisów z aplikacji Cookidoo

Wielokrotnie mniej przepisów zabudowanych w urządzeniu.

wady

Cena, mniejsza pojemność naczynia miksującego

Problemy z odpornością na temperaturę – przegrzewanie się silnika, zbyt mała moc, zbyt małe obroty noży. Problemy z mieleniem, duże nieporęczne naczynie,

Wsparcie i pomoc

Sprzedaż wyłącznie przez przedstawicieli handlowych którzy służą wsparciem, pomocą i radą przez cały okres korzystania z urządzenia. Zawsze gotowi zrobić prezentację i wesprzeć – niezależnie od dnia tygodnia.

Brak

 

 

 

Funkcjonalność

Bez zastrzeżeń – bardzo duża.

Zróbcie masło orzechowe, napój z pietruszki, cukier puder,  i setki innych przepisów  w TM i Lidlomix. Dla nas nie ma porównania. Nie da się skarmelizować, nie da się smażyć, nie da się zmiksować twardych lub nieregularnych przedmiotów na mąkę, potrawy nie wychodzą wystarczająco wygładzone. Jest to uciążliwe np. w zupach krem czy koktajlach –  o ile mamy porównanie.
Spróbujcie rozdrobnić np. jeden ząbek czosnku w TM i Lidlomixie. TM-6 radzi sobie z tym doskonale, w Lidlomixie  mieliśmy z  tym wieczny problem.  Itd.  Mięso w naszych potrawach było rozwalone, rozdrobnione. W TM-6 wychodzi bez zarzutu.

 

Przypalenia

Zdarzają się sporadycznie

Zdarzały nam się notorycznie, szczególnie przy owsiankach czy gęstych potrawach. 

Obsługa

By podnieść naczynie w TM-6 wystarczy lekko je unieść

Aby wyjąć naczynie należy je wysoko podnieść w czym przeszkadzały szafki kuchenne.

Smażenie

Tak ( 160 st.C)

TAK/Nie ( 130 st.C to zbyt niska temperatura)

Gotowania na parze

Tak

Tak

Ubijanie

Tak

Tak

Emulgowanie

Tak

Tak

Gotowanie

Tak

Tak

Rozdrabnianie

Tak

Tak

Siekanie

Tak

Tak

Mieszanie

Tak

Tak

Ugniatanie

Tak

Tak

Miksowanie

Tak

Tak

Blendowanie

Tak

Tak

Ważenie

Tak

Tak

Mielenie

Tak

Nie

Gotowanie

Tak

Tak

Wyrabianie ciasta

Tak ( specjalne programy sekwencyjne)

Tak/nie ( Jako mieszanie)+ Przegrzewanie się.

Wbudowane programy

Tak

nie

Karmelizacja

Tak

nie

Wolne gotowanie

Tak

nie

Gotowanie sous vide

Tak

nie

Gotowanie ryżu

Tak

nie

Zagęszczanie

Tak

nie

Wstępne mycie

Tak

nie

Smażenie

Tak

nie

Fermentacja

Tak

nie

Nawet sam Lidl w swojej reklamie zawierającej mielenie orzechów wykorzystuje…. Thermomix …

Od  wejścia do sprzedaży Monsieur Cuisine Connect pojawiło się kilka nieprzyjemnych wpadek…
-Podobno w urządzenie wbudowany jest mikrofon, o czym nigdzie nie wspomniano w instrukcji obsługi. Powstały obawy że jesteśmy podsłuchiwani.  Według producenta zostało to już zainstalowane do przyszłych aktualizacji – na wypadek pojawienia się sterowania głosowego.
– Komputer działa pod kontrolą systemu Android ( w przeciwności do urządzenia Thermomix) , który najwyraźniej ma pewne luki w zabezpieczeniach przed atakami hakerów. Po pojawieniu się urządzenia zaradni informatycy szybko włamali się do systemu urządzenia i zainstalowali strzelankę pierwszoosobową „Doom”, aby zwrócić uwagę na luki w zabezpieczeniach.
– w Hiszpanii w 2021 r przegrano proces który nakazuje wycofanie wszystkich urządzeń Lidlomix ze sprzedaży ze względu na złamanie patentów Thermimix.

PODSUMOWANIE

Dla nas porównanie tych dwóch urządzeń nie ma tak naprawdę sensu. To różne urządzenia dla różnych grup odbiorców. To jak porównanie nowego Iphone z budżetowym smartfonem mało znanej firmy. I z tego i z tego da się dzwonić, surfwać po internecie, odebrać maila. Ale robi się to w różnym czasie, z różnym komforcie, niestety z różnym skutkiem.

Możemy się sprzeczać na temat funkcji, stabilności, cech urządzenia, ale myślę że i to i to urządzenie znajdzie swoich nabywców.
My wybraliśmy Thermomix na długo nim zostaliśmy przedstawicielami handlowymi Vorwerk.
I to właśnie miłość do urządzenia Thermomix, znajomość  jego możliwości , możliwość porównania czasu spędzanego w kuchni kiedyś i teraz, różnorodności posiłków, angażowania się w gotowanie dzieci,  oszczędność pieniędzy i wiele wiele wiele innych.. tak naprawdę bezcennych rzeczy zadecydowało że zrozumieliśmy fenomen Thermomix.
I z miłości do gotowania, chętnie dzieli się tą wiedzą z innymi.
Ale dalecy jesteśmy do przekonywania czy kłótni.
Jak napisaliśmy kilkakrotnie – wy wybraliśmy. Wy możecie wybrać.

A na koniec, odpowiadając na pytanie, które urządzenie jest lepsze ….
Wiecie że Thermomix próbuje podrobić ponad 20 firm z całego świata?
Lidlomix próbuje podrobić 0 firm. Dlaczego?